Akira Kurosawan elokuvien sarja jatkuu Yle Teemalla. Tänään on vuorossa Samuramiekka. Se on itsenäinen jatko-osa vuotta aiemmin valmistuneelle Yojimbo – onnensoturille, joka esitteli Toshiro Mifunen vaeltajasamurain.
Samuraimiekan tarina jatkuu suoraan siitä, mihin Yojimbo lopetti. Jätettyään edellisen kaupungin taakseen, Mifune saapuu illansuussa seuraavaan ja kuulee keskustelun, joka johtaa hänet auttamaan nuoria klaaninsotureita, joiden johtaja on vangittu väärin perustein.
Samuraimiekka on edeltäjäänsä vähemmän tunnettu mutta yhtä lailla viihdyttävä ja tyylitelty toimintaelokuva, jonka taistelukohtaukset jättävät jälleen suun auki ihastuksesta. Erityisen kuuluisa on suunnattomaan veripainesuihkuun päättyvä lopputaistelu, joka oli ensimmäinen lajissaan japanilaisen elokuvan historiassa.
Samuraimiekka esitetään Yle Teemalla torstaina 22.11.2018 klo 21.00, minkä jälkeen se on Areenassa 14 päivän ajan. Katso traileri alta.
