Tänään nähdään televisiossa vuonna 1976 valmistunut Loma.
Risto Jarvan ohjaama lämminhenkinen komedia nousi ilmestymisvuonnaan suureksi yleisömenestykseksi. Loman näki yli puoli miljoonaa katsojaa, se oli vuoden 1976 katsotuin kotimainen ensi-ilta.
Elokuvan päähenkilö on pankkivirkailija Aimo Niemi (Antti Litja), jonka on määrä matkustaa Innsbruckin talviolympialaisiin. Lähtöselvityksessä tapahtuvan sekaannuksen vuoksi Aimo päätyykin Rhodoksen aurinkoon. Perillä häntä odottavat lisää vastoinkäymiset: matkalaukku on vaihtunut naispuolisen lomailijan varusteisiin, ja hotellihuone on jaettava sydänsuruja pakenevan toimittaja Marjukka Notkolan (Tuula Nyman) kanssa.
Rantalomalla Aimo yrittää sopeutua seuramatkaryhmän värikkääseen joukkoon. Mukana ovat muun muassa pohjoissuomalainen opettajapariskunta Keskiset, viinaan menevä Rahikainen, rikkaana esiintyvä portinvartija Supinen sekä ”tavallisena duunarina” kulkeva johtaja Helminen. Aimo haaveilee salaperäisestä naisesta (Eija Pokkinen), jota hän ihailee etäältä ja kirjoittaa tälle runoja. Käytännön ongelmat ja kömpelöt sattumukset seuraavat toisiaan.
Monissa Risto Jarvan elokuvissa (Mies joka ei osannut sanoa ei, Jäniksen vuosi) näytellyt Antti Litja tekee mainion pääroolin. Tuula Nyman palkittiin roolistaan naisnäyttelijä-Jussilla. Aikalaiskritiikeissä elokuvaa kiitettiin lempeästä satiirista ja suomalaisen kansanluonteen tarkkanäköisestä kuvauksesta. Helsingin Sanomien Paula Talaskiven mukaan Loma oli Jarvan Mies joka ei osannut sanoa ei -komediaa parempi elokuva, jossa on enemmän perspektiiviä ja asiaa, ja Antti Litja on ”jälleen mainio karttelevassa kömpelyydessä”.
Uuden Suomen Heikki Eteläpää piti elokuvaa perin rakastettavana, aurinkoisena uutuutena, joka ei naura ihmisille vaan heidän mukanaan. Kaikki arviot eivät kuitenkaan olleet varauksettoman myönteisiä: osa kriitikoista koki satiirin jäävän pintapuoliseksi ja toivoi tiiviimpää otetta.
Loma esitetään Yle Teemalla 24.2.2026 klo 21.55. Areenassa 24.8.2026 saakka.
Lähde: Elonet