Tänään tv:ssä: ”Pelästyttää aidosti” – Erittäin hyvä kauhuelokuva vuodelta 2016

Episodin tähdet ★★★★

4.9.2025 06:30

Tänään nähdään televisiossa vuonna 2016 valmistunut Kirottu 2.

Vuonna 2013 sai ensi-iltansa Kirottu, josta muodostui ohjaaja James Wanin lentolippu Hollywoodiin ja pesti Fast & Furious 7:n sekä DC:n supersankariseikkailu Aquamanin ohjaajaksi. Kirottu onkin eittämättä yksi parhaista valtavirran kauhuelokuvista 2000-luvulla. Wan esitteli siinä kaikki taitonsa ja loi leffasta unohtumattoman pelottavan kokemuksen. Kirottu poiki kokonaisen elokuvauniversumin, johon kuuluu jatko-osien lisäksi useita heikohkoja spin offeja. Elokuvasarjan neljäs osa Kirottu 4: Viimeiset riitit saapuu perjantaina teattereihin.

Kirottu 2 on kuitenkin elokuvasarjan parhaita osia. Se jatkaa kutakuinkin siitä, mihin ensimmäinen osa jäi. Yliluonnollisia tapahtumia tutkiva Warrenin pariskunta on jättänyt ensimmäisessä osassa tapahtuneen kuuluisan Amityvillen tapauksen taakseen. Lorraine (Vera Farmiga) näkee kuitenkin pahaenteisiä näkyjä ja haluaisi jättää jo demonit ja pahuuden voimat menneisyyteen. Lontoosta kantautuu tietoa erityisen pahasta riivaustapauksesta, jonka varjolla Ed (Patrick Wilson) saa houkuteltua vaimonsa jälleen uuden tutkimuksen pariin.

Lontooseen matkattuaan Warrenit päätyvät keskelle niin kutsuttua Enfieldin poltergeist -tapausta, joka on edelleenkin yksi parhaiten dokumentoituja riivaustapauksia. Elokuvassa kuullaan myös aitoja Warrenien tekemiä ääninauhoituksia tapahtumista. Osa elokuvien karmivuudesta johtuukin varmasti siitä, että ne pohjautuvat raportoituihin tositapahtumiin.

Aivan kuten edeltäjänsä, myös Kirottu 2 repäisee katsojat armotta pelottavan tarinansa sisälle. Elokuva on tunnelmaltaan ahdistava, suorastaan selkäpiitä riipivä. Pakollisia säikyttelykohtauksia on tietenkin mukana, mutta ne on pääosin taidolla tehty ja osa jopa onnistuu pelästyttämään aidosti.

Elokuvan näyttelijät ovat myös erinomaisia. Erityisesti itse riivattu, 13-vuotias Madison Wolfe vetää roolinsa hyytävän pirullisesti.

Lue myös: Yliluonnollisen kauhuelokuvan kuvaaminen oli päätähdelle yliluonnollisen haastavaa – ”Sain aivohalvauksen”

Kaiken kaikkiaan tuotannosta on vaikea löytää heikkoa lenkkiä. Jos jostain pitäisi urputtaa, niin eräät tietokoneella luodut kohtaukset ovat ennemminkin huvittavia kuin pelottavia, mutta sekin johtuu vain siitä, että kyseinen hahmo on syntynyt lasten pelotteluun tarkoitetusta mörkölaulusta ja -lelusta.

Jos joku vielä tarvitsee jotain lisävakuuttelua, niin isketään viimeisenä naulana arkkuun elokuvan kauhistuttava demoninunna, joka on elokuvahistorian ilkeimpiä ilmestyksiä. Hahmo sai sittemmin oman Nunna-elokuvansa, jolle tehtiin jatko-osakin.

Kirottu 2 nähtiin jo viime perjantaina Kutosella. Luvassa on vielä uusinta torstaina 4.9.2025 klo 23.30 samalla kanavalla. Katso traileri alta.

YouTube video

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja voit voittaa leffalippuja! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.