Tänään tv:ssä: Tämä viime vuosien parhaisiin elokuviin kuuluva laatujännäri ohitettiin Oscar-gaalassa

Julkaistu:

Tänään nähdään televisiossa vuonna 2011 valmistunut Pappi lukkari talonpoika vakooja, joka perustuu John le Carrén romaaniin.

Tarinan keskushahmo George Smiley (Gary Oldman) joutuu Ison-Britannian tiedustelupalvelusta ennenaikaisesti eläkkeelle mutta palaa takaisin tehtäviinsä, kun halutaan selvittää, kuka on tiedustelupalvelun sisällä toiminut petturi. Seuraa monipolvinen vakoilutarina, joka kiehtoo visuaalisella ilmeellään ja arvoituksellisella käänteillään. Oldmanin ohella elokuvan hienoista rooleista vastaavat muun muassa John Hurt, Colin Firth ja Mark Strong.

Pappi lukkari sai kolme Oscar-ehdokkuutta, joista jokainen oli täysin ansaittu, mutta Oldman, käsikirjoittajat Bridget O’Connor ja Peter Straughan sekä Pedro Almodóvarin hovisäveltäjänä tunnettu Alberto Iglesias jäivät lopulta palkinnoitta. Mutta Oscareista viis: tosiasia kuitenkin on, että Pappi lukkari on viime vuosien parhaita elokuvia.

Pappi lukkari talonpoika vakooja esitetään YLE TV2-kanavalla tiistaina 10.11.2015 klo 22.00.

(Episodi/JH)