Vuonna 1982 valmistunut Koyaanisqatsi on yksi kaikkien aikojen kulttielokuvista.
Godfrey Reggion ohjaama dokumentaarinen elokuva koostuu enimmäkseen hidastetuista ja ajastetun kuvauksen menetelmällä nopeutetuista otoksista ympäri Yhdysvaltoja.
Elokuvassa nähdään otoksia muun muassa Canyonlandsin kansallispuistosta, Navajon hiilivoimalasta, ruuhkasta Los Angelesin moottoritiellä, New Yorkin pilvenpiirtäjistä ja Pruitt-Igoen epäonnistuneesta asuntoprojektista Saint Louisissa.
Elokuva ei sisällä lainkaan dialogia, ainoastaan laulua hopi-intiaanien kielellä. Nimi Koyaanisqatsi tarkoittaa ”tasapainotonta elämää”.
Hypnoottisen musiikin on säveltänyt legendaarinen säveltäjä Philip Glass.
Koyaanisqatsi on ensimmäinen osa niin sanottua Qatsi-trilogiaa. Jatko-osat ovat nimeltään Powaqqatsi (1988) ja Naqoyqatsi (2002).
Elokuvan Rotten Tomatoes -prosentti on huikeat 90.
”Koyaanisqatsi on yhdistelmä upeaa visuaalisuutta ja loisteliasta musiikkia. Lopputulos on muodoltaan uskalias mutta samalla huikean viihdyttävä”, kuuluu sivuston tiivistelmä.
Koyaanisqatsi esitetään Yle Teemalla torstaina 05.01.2023 klo 21.30. Areenassa 31.3.2023 saakka. Katso traileri alta.

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.