Taylor Sheridan käsikirjoittaa itse Tulsa King -spinoffin

Tätä sarjaa on odotettu jo innolla.

Julkaistu:

Suomessa SkyShowtimella esitettävä Taylor Sheridanin luoma Tulsa King -sarja saa spinoffin.

Frisco King -nimisen sarjan pääosassa nähdään legendaarinen Samuel L. ”Motherfuckin’” Jackson.

Lue myös: Uusi Star Trek -sarja sai täystyrmäyksen – putosi kaikilta listoilta

Lue myös: Yellowstone-luojan hittitrilleri päättyy seuraavaan kauteen – Jeremy Renner innoissaan saadessaan palata rooliinsa vielä kerran

Alkujaan Frisco Kingin nimi oli kuitenkin NOLA King ja se sijoittui New Orleasiin. Jostain syystä sarjan tapahtumat siirrettiin San Franciscoon.

NOLA Kingin käsikirjoituksista vastasi sarjan vetäjä Dave Erickson, joka kirjoitti Yellowstonen pilottijakson.

Jotain kuitenkin tapahtui, ja viime vuoden kesäkuussa uutisoitiin kuinka Erickson on jättänyt projektin.

Sheridan nappaa itse kynän kätöseensä ja aikoo kirjoittaa sarjan kaikki kahdeksan osaa – aivan kuten hän kirjoitti Landmanin, Lionessin, 1883:n, 1923:n sekä Yellowstonen ja Mayor of Kingstownin ensimmäiset kaudet.

Sheridan oli myös mukana käsikirjoittamassa Tulsa Kingin pilottia. Sylvester Stallonen tähdittämästä rikossarjasta tilattiin viime vuoden lopulla neljäs kausi.

Jacksonin hahmo Russell Lee Washington Jr. esiteltiin Tulsa Kingin kolmannella kaudella.

Lähde: Dark Horizons