Toimiiko Moby Dick avaruudessa? – Kirjallisuusklassikosta scifi-versio

4.10.2012 20:50

Kyltymättömän koston ajama valaanpyyntitarina Moby Dick toimii innoituksena uudelle scifi-elokuvalle Mobius. Elokuvan taustalla ovat Poikani Kevin -draamatrillerin (2011) tekijät.

Mobiuksen ohjaa Lynne Ramsay, joka myös käsikirjoittaa elokuvan yhdessä Poikani Kevin -partnerinsa Rory Kinnearin kanssa.

Ramsayn scifi-projekti on saanut innoituksensa kirjallisuuden merkkiteoksesta Moby Dickistä (1851), jossa valaan hyökkäyksen kohteeksi joutunut merikapteeni haluaa kostonsa hinnalla millä hyvänsä.

Psykologiseksi toimintajännäriksi kuvaillussa Mobiuksessa kostoteema on sama, mutta valas on vaihtunut avaruusolentoon.

Avaruusopetuksen lisäksi ohjaajalla on tulilla myös Natalie Portmanin ja Michael Fassbenderin tähdittämä Jane Got a Gun -lännenelokuva.

Alkuperäisen Moby Dickin kirjoitti Herman Melville. Valasta on sittemmin metsästetty elokuvissa ja tv-sarjoissa useaan otteeseen, muun muassa Moby Dick – valkoinen valas -elokuvassa (1956) ja Moby Dick -sarjassa (1998).

Kuva Moby Dick – valkoinen valas -elokuvasta.

Lähde: The Hollywood Reporter