Uuden Batmanin ensimmäinen uhri: Stephen Kingin kauhutarina The Stand

26.8.2013 23:57

Ben Affleck sai lepakkoviitan, mutta näyttelijä-ohjaaja joutui vastineeksi jättäytymään pois Stephen Kingin The Stand -tarinan filmatisoinnista.

Affleckin oli tarkoitus käsikirjoittaa ja ohjata 1990-luvulla lyhytsarjana nähdyn maailmanlopun valkokangasversio, mutta Affleckin uudet kiireet jättivät The Standin ilman vetäjää.

Projektin uudeksi pääjehuksi on ehdolla Jeff Bridgesin Crazy Heart -musiikkidraaman käsikirjoittanut ja ohjannut Scott Cooper. Cooperin on tarkoitus vallata edeltäjänsä tavoin The Standin kaksoispesti sekä tarinaniskijänä että ohjaajana.

Cooperin neuvotteluista kertonut Heat Vision lisää, että tuotantopaja Warnerin on pidettävä vauhtia korvaavan tekijän kanssa, koska The Stand on saatava nopeasti tuotantoon, jotta tarinan oikeudet eivät siirtyisi eteenpäin.

Cooperin seuraava elokuva on loppuvuodesta ilmestyvä trilleri Out of the Furnace, jonka pääosassa nähdään tilanteeseen osuvasti ex-Batman, Christian Bale.

Kuva vuoden 1994 minisarjasta.

Lähde: Heat Vision

(Episodi/JSV)