Supernopea mutantti Elohopea (englanniksi Quicksilver) nähdään tulevassa X-Men: Days of Future Past -elokuvassa, mikä aiheuttaa mielenkiintoista kiemurtelua useammassakin tulevassa Marvel-elokuvassa.
Ohjaaja Bryan Singer vahvisti twitterissään, että valkohapsisen vauhtiveikon trikoissa nähdään Evan Peters (Kick-Ass).
Jos Elohopean menneisyyttä ei muuteta sarjakuvista, saadaan hahmosta melkoisesti draamaviritelmiä Foxin tuottaman X-Menin hahmogalleriaan ja Marvelin valmisteleman The Avengers 2 -elokuvan tuotantoon:
Pietro ”Elohopea” Maximoff on kaikissa aiemmissakin X-Men-elokuvissa nähdyn mutanttijohtaja Magneton (Michael Fassbender) poika, joten elokuvaan on mahdollista rakentaa jos jonkinlaista ihmettelyä isän ja pojan välille, varsinkin jos henkilöt sattuisivat törmäämään toisiinsa eri aikakausilta elokuvan odotetun aikamatkailun saatossa.
Elohopean näyttelijänimitys luo sähköä myös Marvelin The Avengersin jatko-osan suhteen. Ohjaaja Joss Whedon kun ehti juuri kertomaan, että The Avengers 2:ssa sankariryhmä kasvaa paitsi Elohopealla myös tämän siskolla, Wanda ”Purppuranoita” Maximoffilla. Koska hahmot ovat historian saatossa olleet tärkeitä sekä X-Menissä että Avengersissa, on molemmilla tahoilla oikeus käyttää hahmoja elokuvissaan. Nähtäväksi jää, kuinka Marvel selittää hahmojen erikoisvoimat mainitsematta lainkaan näiden Foxille kuuluvaa mutanttialkuperää. Mielenkiintoista on myös, mihin suuntaan Whedon aikoo lähteä Elohopean näyttelijävalinnassa. Peesataanko Petersin kanssa vai haetaanko rooliin joku täysin erilainen valinta?
X-Men: Days of Future Past nokittelee kesällä 2014 ja The Avengers 2 tulee jälkijunassa kesällä 2015.
Kuva X-Men: First Classista (2011).
Lähteet: Total Film, MovieWeb
(Episodi/JSV)