Yksi 2010-luvun parhaista scifi-trillereistä on nyt kokonaan Netflixissä: ”Unohdettu helmi”

Sarjaa tehtiin yhteensä viisi tuotantokautta.

Julkaistu:

Kohde-sarja on nyt kokonaisuudessaan Netflixin valikoimassa.

Vuosina 2011-2016 esitetty Kohde (Person of Interest) on scifiä, rikostrilleriä ja toimintaa yhdistelevä sarja, jota tehtiin yhteensä viisi tuotantokautta. Sarjan on luonut Jonathan Nolan (Westworld), ja muun muassa J. J. Abrams toimi Kohteen tuottajana.

Mystinen miljonääri Mr. Finch on luonut tietokoneohjelman, joka osaa ennustaa tulevissa väkivaltaisissa rikoksissa jollain tavalla mukana olevien ihmisten henkilöllisyyden. Ohjelmalla on kuitenkin rajoituksensa: se ei pysty kertomaan onko henkilö syyllinen, uhri vai todistaja, eikä sitä missä tai milloin rikos tapahtuu.

Finch ei pysty kuitenkaan estämään rikoksia itse, ja hän ottaakin yhteyttä entiseen CIA-agenttiin John Reeseen , jonka muut luulevat kuolleen. Yhdessä miehet ryhtyvät selvittämään tapauksia, ja vähitellen myös Reesen menneisyydestä paljastuu tuskallisia muistoja. Pian Reesen kohtalosta kiinnostuu myös itsepäinen naispoliisi, etsivä Carter.

Lue myös: Nyt Netflixissä: Eeppinen sotaelokuva vie historian verisimpiin kuuluvan taistelun keskelle

Lue myös: Netflixistä poistuu scifi-elokuva, jota ei kannata katsoa yksin: ”Ei herkästi pelästyville”

Pääosissa nähdään Jim Caviezel, Michael Emerson, Taraji P. Henson, Kevin Chapman, Amy Acker ja Sarah Shahi.

Episodin sisarlehti MovieZinen Martin Perssonin mielestä Kohde on ”hieman unohdettu helmi”.

”Olen aiemmin kirjoittanut rakkaudestani J.J. Abramsin sarjaan Fringe, ja tämä kultakimpale kuuluu selvästi samaan kategoriaan. Nerokas konsepti tuo mieleen Steven Spielbergin Minority Report -elokuvan ja vastaavat trillerit.”

”Mielenkiintoinen fakta Kohde -sarjasta on myös se, että 71 sarjan 103 jaksosta on saanut IMDb:ssä yli 9,0 arvosanan. Ei huono – ja kertoo paljon sarjan tasaisesta laadusta”, Persson kirjoittaa.

Sarjan Rotten Tomatoes -prosentti on 92.

Katso traileri alta.

YouTube video