Kauhua ja komediaa
Netflixin uusi alkuperäiselokuva Meillä asuu aave (We Have a Ghost) yhdistelee kauhua ja komediaa. Perhe muuttaa uuteen kotiin, ja pian selviää, että siellä kummittelee. Aave nimeltä Ernest saa oman YouTube-kanavan, josta tulee viraalihitti. Kun Ernestin menneisyydestä alkaa paljastua outoja salaisuuksia, myös tiedustelupalvelu CIA kiinnostuu haamusta.
Koko perheen kauhuelokuvan pääosissa näyttelevät Jennifer Coolidge (American Pie, The White Lotus), David Harbour (Stranger Things) ja Marvel-elokuvien Haukan roolista tuttu Anthony Mackie. Ohjauksesta vastaa Christopher Landon (Happy Death Day, Freaky). Meillä asuu aave lisättiin Netflixin valikoimaan 24. helmikuuta.

Meillä asuu aave (We Have a Ghost)
Nelikymppinen mies pulassa
Disney Plussan uutuussarja Fleishman Is In Trouble kertoo juuri eronneesta 41-vuotiaasta Toby Fleishmanista (Jesse Eisenberg), joka sukeltaa sovelluspohjaisen deittailun uuteen ja uljaaseen maailmaan. Hän menestyy deittailussa paremmin kuin koskaan nuoruusvuosinaan, mutta villi ja vapaa elämä päättyy kuin seinään. Tobyn ex-vaimo Rachel (Claire Danes) häviää jäljettömiin mutta jättää sitä ennen heidän kaksi lastaan Tobyn huostaan. Tobyn on saatava selville, mitä Rachelille ja heidän avioliitolleen oikein tapahtui.
Fleishman Is In Trouble alkoi Disney Plussalla 22. helmikuuta kahdella jaksolla. Uudet jaksot lisätään keskiviikkoisin.

Fleishman Is In Trouble
Oscar-palkittu spektaakkeli
Vuonna 2000 ilmestynyt historiallinen spektaakkeli Gladiaattori palkittiin viidellä Oscarilla, muun muassa parhaasta elokuvasta.
Miespääosa-Oscarin roolistaan voittanut Russell Crowe on epäsuosioon joutuva roomalaiskenraali Maximus, joka putoaa arvostetun sotapäällikön asemasta suoraan vaimonsa ja lapsensa menettäneeksi orjaksi ja henkipatoksi.
Kaiken takana on vanhan keisarin poika Commodus (Joaquin Phoenix), joka murhaa isänsä ja astuu tämän paikalle mutta pelkää Maximuksen suosiota. Maximus päätyy gladiaattoriksi ja palaa Roomaan koulittuna taistelijana. Jokainen Colosseumilla ansaittu voitto tuo hänet lähemmäs tilaisuutta kostaa.
Ridley Scottin (Alien, Blade Runner) ohjaama Gladiaattori esitetään lauantaina Nelosella klo 21.00. Uusinta sunnuntain ja maanantain välisenä yönä klo 00.10.

Gladiaattori
Batmanin uusi alku
Vuonna 2005 valmistunut Batman Begins toi uutta elämää ikoniseen elokuvasarjaan.
Vanhempiensa murha yhä mieltä vainoten Bruce Wayne (Christian Bale) lähtee menolipulla kaukomaille. Aasialaisessa rangaistusvankilassa hän saa taistella hengestään joka päivä. Varjoista yllättäen esiin astuva muukalainen Henri Ducard (Liam Neeson) johdattaa Brucen Varjojen veljeskuntaan.
Christopher Nolanin Batman-trilogian avauselokuvassa Christian Bale onnistuu luomaan henkisesti vammautuneesta playboystaan monisärmäisen kostajan, joka hiipii vihollistensa kimppuun yliluonnollisen alkuvoiman tavoin.
Batman Begins esitetään TV5-kanavalla perjantaina klo 21.00. Uusinta samalla kanavalla lauantaina klo 23.10.

Batman Begins
