Ensimmäisen Five Nights at Freddy’s -elokuvan ravintolatragedia seuraa edelleen Vanessaa (Elizabeth Lail). Hänen isänsä kummittelee niin arjessa kuin unissa. Myös Abby (Piper Rubio) ikävöi entisiä robottikavereita, eikä saa aikaiseksi löytää uusia ystäviä. Hän osallistuu koulun teknologiakilpailuun osoittaakseen olevansa osa yhteiskuntaa, mutta ei saa rakennettua toimivaa prototyyppiä. Miken (Josh Hutcherson) on luvannut jo pitkään korjaavansa siskon rikkinäiset robottikaverit, mutta pian käy ilmi, ettei se olekaan mahdollista. Abby löytää ensimmäisen Freddy’s-pitserian ja uudet robottiystävät, jotka auttavat häntä voittamaan koulun kilpailun. Samalla ensimmäisen pitserian tragedia alkaa toistaa itseään ja hahmot joutuvat taas tilanteisiin, joita he eivät voi paeta.
Five Nights at Freddy’s 2 on edeltäjäänsä paljon vakavahenkisempi ja aikuismaisempi elokuva. Monien hahmojen kehitys on luontevaa, eikä käsikirjoitus tunnu niin hajanaiselta kuin voisi jatko-osalta odottaa. Videopelien vannoutuneille faneille on tarjolla useita silmäniskuja ja hauskoja easter eggejä. Kauhuaspekti on vahvemmin läsnä ja lavastuksesta puvustukseen elokuva tuntuu luontevalta.
Elokuva tekee mielenkiintoisia ratkaisuja mitä tulee murhien näyttämiseen, mihin vaikuttaa vahvasti PG-13 ikäraja. Verisiä kuolemia ei kannata odottaa, vaan tällä kertaa on luvassa enemmän näytölle lentäviä hyppysäikytyksiä. Itse juoni on ennalta-arvattava ja katsoja odottaakin, että milloin tämäkin hahmo keksii itsestäänselvän juonikuvion.
Five Nights at Freddy’s 2 tuntuu ennemminkin pohjustukselta tulevaan kuin omilla jaloillaan seisovalta teokselta. Se kuitenkin solmii ensimmäisen osan juonikuvion pakettiin ja on siihen verrattuna paljon aikuismaisempi elokuva. Sarjan faneille se on kuitenkin pakkopullaa, sillä tapa miten elokuva laajentaa sarjan historiaa uuteen suuntaan on vähintäänkin mielenkiintoinen valinta. Se viihdyttää kestonsa ajan ja jättää nälän nähdä lisää.
Werneri Pihlajamäki
Five Nights at Freddy’s 2 -elokuvan traileri
