Dome Karukosken ohjaama romanttinen draama Rakkautta ja virtahepoja saa ensi-iltansa elokuvateattereissa vuonna 2026. Elokuvan pääosissa nähdään Pihla Viitala ja Aku Sipola, ja mukana on myös elokuvadebyyttinsä tekevä Jenni Vartiainen. Elokuva perustuu Emmi-Liia Sjöholmin romaaniin Virtahevot.
Viitala esittää Eevistä ja Sipola Toukoa, vähäistä menestystä niittänyttä muusikkoa. Vartiainen näyttelee Leenaa, Toukon vaimoa ja tunnettua laulajatähteä. Muissa rooleissa nähdään muun muassa Kristo Salminen sekä syksyllä edesmennyt Tomi Alatalo. Elokuvasta on nyt julkaistu teaser-traileri.
Jenni Vartiainen kuvailee ensikosketustaan elokuvatyöhön näin:
”Oli vapauttavaa heittäytyä uuteen rooliin ja oppia katsomaan luovaa prosessia aivan eri näkökulmasta kuin musiikin kautta. Työryhmä oli huikea ja kaikki tekijät ottivat minut ensikertalaisen lämpimästi vastaan.”
Elokuva on kuvattu keväällä Kreikassa Välimeren rannalla, ja sen tapahtumat sijoittuvat kreikkalaissuomalaisiin häihin. Tarinassa kaksi toisilleen tuntematonta ihmistä kohtaa keskellä omia eroprosessejaan, ja yhden illan aikana keskusteluissa käsitellään muun muassa vanhemmuutta, lapsettomuutta, avioliittoa ja rakkautta.
Ohjaaja Dome Karukoski kertoo elokuvan lähtökohdista henkilökohtaisella tasolla:
”Minulle Rakkautta ja virtahepoja on valon ja tanssin elokuva. Olen kokenut nuoruudessani tuollaisen tapahtuman, jossa olen tutustunut ja ihastunut ihmiseen kyprokselaisissa häissä.”
Elokuvan tuottaa Yellow Film & TV:n Marko Talli yhteistyössä kreikkalaisen Avaton Filmsin kanssa, ja sen levityksestä vastaa Nordisk Film. Katso traileri alta.
