Dumbledoren yllättävä puolustuspuheenvuoro: ”J.K. Rowling-kritiikkiä on liioiteltu”

Eräs Harry Potter -sarjan näyttelijä sai roolinsa takia tappouhkauksia.

Julkaistu:

Harry Potter -sarjassa Albus Dumbledorea näyttelevä John Lithgow puolusti kirjailija J.K. Rowlingia.

”Olen eri mieltä paljosta, mitä hän on sanonut, mutta hänen sanojaan on myös vääristely ja liioiltu. Rowling on pysynyt kannassaan ja maksanut hinnan siitä itse”, Lithgow kommentoi.

Rowlingin transnäkemykset aiheuttivat ison kohun pari vuotta sitten. Vastustus oli niin kovaa, että Lithgow’ta kehoitettiin boikotoimaan uutta sarjaa. Sarjassa näyttelevä Paapa Essiedu sai maaliskuussa tappouhkauksia roolinsa takia.

Lue myös: HBO:n pomo Harry Potter -sarjasta: ”Uusia kausia ei nähdä joka vuosi, mutta yritämme olla mahdollisimman nopeita”

Lue myös: Uusi Harry Potter -traileri jakoi fanit kahteen leiriin – ”Mitä järkeä tässä on?”

Lue myös: Uusi Severus Kalkaros on saanut tappouhkauksia: ”Monet ihmiset vaarantavat henkensä työssään, mutta minä näyttelen taikuria Harry Potterissa”

”Rowling-kohu tapahtui sen jälkeen, kun olin jo suostunut sarjaan. Työturvallisuus on kaikki kaikessa. Minua kehoitettiin jättämään rooli, mutta en halunnut tehdä sitä”.

”En ole koskaan edes tavannut häntä, mutta syitä sarjan tekemiseen oli paljon enemmän kuin Rowlingia vastaan protestoimiseen”, Lithgow kommentoi.

Harry Potter and the Philosopher’s Stone -nimellä kulkeva HBO-sarja kattaa kaikki seitsemän kirjaa.

Julkaisu tapahtuu jouluna 2026. Ensimmäinen traileri ilmestyi maaliskuun lopulla.

YouTube video

Lähde: Collider