Ensikommentit uudesta trailerista – tuleeko Tähtien sodasta pelkkä nostalgiarahastus?

Julkaistu:

Tänään oli Star Wars -faneilla suuri päivä, kun joulukuussa teattereihin tulevan The Force Awakens -leffan uusi traileri julkaistiin. Seuraavassa Episodin toimituksen kommentit trailerista.

Jouni Vikman:
”Pidän Star Wars -universumista, vaikka en fanaattinen fani olekaan. Uusi trilogia jätti kylmäksi, mutta uusi trailer sai nostalgiseksi ja nosti odotuksia uutta kohtaan. Lens flareakin oli maltettu käyttää hillitysti.”

Jussi Huhtala:
”En ollut innostunut siitä, että ohjaajaksi valittiin J.J. Abrams, jonka Star Trek -elokuvista en pidä, ja olen varautunut siihen, että ainakin minun silmissäni hän pilaa myös Star Warsin. Traileri näyttää kyllä siihen nähden todella hyvältä, ja ainakin sen perusteella The Force Awakens näyttää kiinnostavalta sekoitukselta uutta ja vanhaa Tähtien sotaa. Toivotaan parasta, pelätään pahinta!”

Päivi Laajalahti:
”Kyllähän tämä sai vanhan Star Wars -fanin niskakarvat nousemaan pystyyn – hyvässä mielessä. Suorastaan herkistymään. Epäilykset ovat kaikonneet, ja uutta elokuvaa odottaa sormet syyhyten, sillä kyllä trailerista huokuu sen verran aito Star Wars -tunnelma. Poissa tuntuisi nyt olevan se muovisuus, mikä vaivasi prequel-trilogiaa. Toivottavasti sama tunnelma on saatu säilytettyä lopullisessa elokuvassakin!”

Markus Laitinen:
”Tuttua kuvastoa ja nostalgiaa herättelevää puhetta Voimasta, Jedeistä ja pimeästä puolesta. Kyllä, nämä kaikki olivat niissä rakastetuissa ensimmäisissä elokuvissa. Mutta miksi innostuisin tästä uudesta? En vielä tiedä.”

Joonas Alanne:
”Olen siis tietenkin innostunut enkä harkitse elokuvan missaamista, mutta samalla yritän myös pysyä skeptisenä jotta edellistä trilogiaa vaivanneelta ylihypettämiseltä vältyttäisiin. Komealtahan tuo näyttää, mutta samalla myös trailerin cgi-pitoisuus jäi harmittamaan. Ennalta mainostettuja käytännön efektejä olisi voinut näkyä enemmänkin. Tällä hetkellä suurin pelko on kuitenkin se, että tästä(kin) elokuvasta tulee taas yksi Hollywoodin nostalgiarahastus à la Indiana Jones ja Kristallikallon valtakunta, josta trailerin tunnelma ja ikääntynyttä Han Soloa esittävä Harrison Ford myös ikävästi muistuttivat. Toivottavasti näin ei käy.”

Niko Ikonen:
”Star Wars 1–3:n pettymyksen jälkeen alkaa taas pieni fanipoika heräämään pelonsekaiseen odotukseen. Onko se hyvä? Toivottavasti se on hyvä! Mutta se on Abrams, ei se voi olla hyvä! Pakkohan sen on olla hyvä! Onneksi edes traileri on eeppinen. Odotellaan.”

YouTube video