Hollywood Reporter uutisoi entisen Paramountin toimitusjohtajan Barry Dillerin muistelmista, jossa hän antaa palaa George Lucasin suuntaan.
Hän oli studion johdossa Indiana Jones -elokuvien tekemisen aikaan. Steven Spielbergin 1941 oli juuri flopannut ja ohjaajalla, kuten myös Lucasilla, oli maine budjettien ylittäjinä.
”Jo Kadonneen aarteen metsästäjien ensimmäiset 20 sivua vaikuttivat maksavan enemmän kuin mikään elokuva, jonka olimme koskaan tehneet. Kerroin Paramountin johtajalle, että elokuva tulee olemaan vaarallisen kallis.”
Diller piti käsikirjoitusta täydellisenä, mutta liian suurena riskinä. Elokuva sai tietenkin lopulta vihreää valoa, mutta studio ei halunnut toistaa 20th Century Foxin virhettä Star Warsin kanssa. Studio esimerkiksi suostui antamaan kaikki Star Wars -elokuvien oheistuotemyynnit Lucasille.
”Halusin tehdä selväksi, että jos elokuva menestyy, meillä on oikeus tehdä jatko-osat samoilla sopimuksilla kuin ensimmäisen, koska sen ehdot olivat jo nyt ennennäkemättömät. En halunnut aloittaa uusia neuvotteluja, jos elokuva menestyy.”
Indiana Jones pysyi budjetissa ja aikataulussa
Diller kertoo, että Kadonneen aarteen metsästäjät tehtiin aikataulussa ja pysyi budjetissa. Kun Indiana Jones ja Tuomion temppeli -elokuvaa suunniteltiin, Lucas kuitenkin pyysi enemmän rahaa.
”Olin raivoissani. Olimme tehneet ison sopimuksen, jotta emme joutuisi siihen tilanteeseen. En voinut uskoa sitä. Ajattelin, että ehkä tämä on vain juristien keino saada lisää rahaa, joten soitin Georgelle. Hän vastasi kylmästi ja selkeästi, ettei nykyehdot ole sen arvoiset.”
Diller oli kysynyt, eikö elokuvahistorian suurin sopimus ole jatko-osan arvoista, ja Lucas vastasi, että ei.
”Sanoin hänelle, että siinä meillä on mies, joka ei asu Hollywoodissa, koska on kovaäänisesti valittanut yrityskaupungin epämoraalisesta ilmapiiristä ja sitten vetäydyt hyvässä uskossa tehdystä sopimuksesta. Lucas vastasi, että hänelle elokuva ei ole sen arvoista, jos ei saa enempää rahaa.”
Indiana Jonesin jatko-osasta tuli iso hitti. Diller antoi periksi, mutta tapaus jätti hänelle pahan jälkimaun.
”En uskonut, että Hollywoodia kritisoiva, korkeampaa moraalia peräänkuuluttanut George Lucas olikin tekopyhä, vaikkakin äärimmäisen lahjakas, kaksinaismoralisti.”
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.