George R. R. Martin pitää huolen, ettei tekoäly kirjoita Talven tuulia loppuun

Tekoälyt tulevat olemaan kuuma puheenaihe vielä pitkään.

Julkaistu:

George R. R. Martin ja lista muita kirjailijoita on haastamassa OpenAI:n oikeuteen.

Martin jakoi uudessa haastattelussa ajatuksensa tekoälyistä.

Lue myös: Game of Thrones -velho näki Supermanin – Yksi näyttelijäsuoritus sai kirjailijan aivan sekaisin

Lue myös: George R. R. Martin seuraavasta Tulen ja jään laulu kirjasta: ”Se vaatii minulta paljon”

– Author’s Guild on haastanut OpenAI:n oikeuteen, ja olen yksi kanteen kantajista. Emme usko – puhuttuani liiton lakimiesten ja muiden kantajien kanssa – että olisimme kieltämässä tekoälyä. Uutta teknologiaa ei voi kieltää. Voi yrittää, ja historian aikana on yritettykin, mutta se on tullut jäädäkseen. Kysymys kuuluu: millaisia sääntelyjä tullaan asettamaan? Mitä sääntöjä tulee olemaan, Martin kertoi.

Martin jatkoi kertomalla, kuinka tekoälyjä opetetaan olemassa olevan kirjallisuuden avulla. Näin tekoälyt oppivat kopioimaan kirjailijoiden tyylin, jotta niiden avulla voitaisiin kirjoittaa vaikkapa uusia teoksia. Martin haluaa estää sen.

Samalla tekoäly voi tiivistää kirjojen tarinat nopeasti ja tehokkaasti, joten ihmisten ei välttämättä tarvitse edes ostaa alkuperäisteosta. Kirjailijoiden toimeentulo on siis myös uhattuna.

Martin sanoo, että tämän takia tarvitaan säätelyä.

Epätoivoiset fanit ovat kuitenkin jo ehdottaneet, että Martin voisi pyytää tekoälyä kirjoittamaan Talven tuulet loppuun. Sitä tuskin kukaan haluaisi oikeasti.

Tulen ja jään laulujen viides osa ilmestyi vuonna 2011. Martin on siitä saakka kirjoittanut Talven tuulia.

Talven tuulien jälkeen pitäisi tulla vielä yksi kirja, A Dream of Winter.

Lähde: Fandomwire

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja voit voittaa leffalippuja! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.