1990-luvun sitcom-sarja Seinfeldista tutun Elaine Benes -hahmon tyyli on levinnyt erityisesti Halloween-pukuihin ja someen.
”Se on suosittu ja helppo asu. Pelkkä mekko ja kihara tukka. Kuka tahansa voi vetää lookin kasaan perusvaatteilla”, koomikko Amy Poehler kuvaili.
Roolia näytellyt Julia Louis-Dreyfus ei ollut asiasta mielissään.
”En tiedä mitä sanoa. Olen niin pahoillani”:
“Jos kukaan Amerikassa kuuntelee tätä, älkää tuoko 1990-lukua takaisin. Inhoan ajatusta kukkamekkojen, jättibleisereiden ja erikoisten kampauksien paluusta”.
”Voi hyvä jumala sentään, haluaisin palata ajassa taaksepäin ja korjata tuon virheen”, Louis-Dreyfus kauhisteli Poehlerin podcastissa.
Lue myös: Julia Louis-Dreyfus kohtaa kuoleman A24:n tuottamassa draamaelokuvassa – Katso traileri
Louis-Dreyfusin mukaan aivan kaikki ei 1990-luvulla ollut pielessä. 11-kertainen Emmy-voittaja muisti vertailleensa tuolloin itseään Frendit-sarjan näyttelijöihin.
“Kaikki sarjan tytöt olivat niin seksikkäitä. Muistan ajatelleeni: ”Voi helvetti, minunkin olisi pitänyt olla seksikäs”, Louis-Dreyfus lausui.
Lähde: Comingsoon