Illalla tv:ssä: 2019 julkaistu erikoistehostemässäily – loistava leffa puuduttavaa spektaakkelia etsiville!

IMDb-arvosana on 6,0.

Julkaistu:

Illalla esitetään televisiosta toimintaelokuva Godzilla II: King of the Monsters (2019). Elokuva on myös Netflixissä, Prime Videossa ja Viaplaylissä.

Ekoterroristit herättävät tarkoituksella uinuvat titaanit, ja pian maailma joutuu todistamaan Godzillan, Ghidorahin, Rodanin ja Mothran välistä jättimäistä yhteenottoa. Ihmisten ainoa mahdollisuus on löytää keino ohjata hirviöt toisiaan vastaan ennen kuin koko planeetta tuhoutuu.

Lue myös: Nyt suoratoistona: Takuulla viihdyttävä draamakomedia – Vera Farmigalle vaihdettiin sijaisvartalo intiimikohtaukseen

Ohjaajana Michael Dougherty. Käsikirjoitus Dougherty ja Zach Shields. Näyttelijöinä Kyle Chandler, Vera Farmiga, Millie Bobby Brown, Ken Watanabe, Sally Hawkins, Charles Dance, Thomas Middleditch ja Bradley Whitford.

Elokuva on MonsterVerse-leffasarjan kolmas osa, johon kuuluvat lisäksi elokuvat Godzilla (2014), Kong: Skull Island (2017), Godzilla vs. Kong (2021) ja Godzilla x Kong: The New Empire (2024). Dougherty sai luvan viitata elokuvassa alkuperäisiin Toho-hirviöihin Mothraan, Rodaniin ja Ghidorahiin, joka on oikeus, jota ei aiemmissa Hollywoodin Godzilla-elokuvissa ole ollut.

Elokuvan musiikista vastaa Bear McCreary, joka teki uudet versiot Akira Ifuben alkuperäisistä Godzilla-teemoista vuodelta 1954. Musiikki sai lähes yksimielisesti kehuja myös kriitikoilta, jotka muuten enimmäkseen tyrmäsivät elokuvan.

Episodi antoi elokuvalle arvostelussa kolme tähteä:

Godzilla II on nimittäin ihan hirvittävän huono elokuva. Siinä on valtavasti ihmisiä, joiden motivaatiot ja teot ovat paikoin täysin käsittämättömiä mutta tuntuvat silti ristiriitaisilta. Jotkut haluavat tuhota hirviöt, jotkut haluavat suojella kaikkea tuhoavia hirviöitä, koska ne ilmeisesti siten suojelevat ihmiskuntaa, ja jotkut haluavat hirviöt omia tarkoitusperiään varten, koska… no, se ei oikein ikinä selviä. Ai niin, ekologia ja jotain…”

Elokuvan kriitikkopisteet Rotten Tomatoesissa ovat luvussa 42 ja yleisöpisteet luvussa 83. Kriitikkokonsensuksen mukaan elokuva tarjoaa näyttävää kaiju-toimintaa, mutta muistuttaa samalla, etteivät huippuluokan erikoistehosteet voi korvata hyvää tarinaa. Alla traileri.

Tulevat lähetykset:

  • Su 22.3.2026 klo 21.00 – Kutonen
  • Ti 24.3.2026 klo 02.00 – TV5
  • La 28.3.2026 klo 23.30 – Kutonen

Lue myös: Nyt suoratoistossa: Mahtava scifitrilleri vuodelta 2011 – ”Tempaisee mukaansa ensisekunneilla”

Lue myös: Suoratoistohelmi: Teattereissa flopannut K18-toimintatrilleri – Paul Walkerin rajuin leffa löysi yleisön vasta ajan myötä

Lue myös: Alien 3 lisättiin suoratoistoon – Renny Harlinin piti ohjata mutta toisin kävi

YouTube video

Lähde: Rotten Tomatoes, Wikipedia, IMDb