Illalla tv:ssä: Pierce Brosnan ei pitänyt tästä 007-elokuvasta – jäi rannalle jatkosta vaikka hänen ideansa toteutuivat

IMDb-arvosana on 6,1.

17.8.2024 05:30

Illan tv-tarjonnassa on elokuva 007 – Kuolema saa odottaa (2002).

Pierce Brosnanin viimeinen James Bond -elokuva alkaa jännittävällä takaa-ajolla Pohjois- ja Etelä-Korean rajalla. Kun tehtävä menee pieleen, salainen agentti joutuu vangiksi. Vapauduttuaan hän jäljittää ketkuja Hongkongista Kuubaan ja lopulta Islantiin saakka, missä hän kohtaa arveluttavan miljonääri Gustav Gravesin (Toby Stephens).

Supertähti Halle Berry nähdään muistettavassa roolissa amerikkalaisagentti Jinxinä. Tunnuskappaleen laulaa Madonna, joka myös nähdään pikaisesti kameran edessä. Ohjaaja Lee Tamahori tiedetään myös elokuvista Kerran sotureita, Tappava seitti ja Next.

Brosnan ei pitänyt elokuvan yliampuvista tehosteista ja vekottimista. Hän pitääkin tästä 007-elokuvasta vähiten (niistä joissa on itse ollut mukana). Hän ehdotti tuottajille, että elokuvasarja palaisi yksinkertaisemmille ja synkemmille vesille. Näin kävikin Casino Royale (2006) -Bond-elokuvassa, mutta Brosnan korvattiin Daniel Craigilla. Alla traileri.

Tulevat lähetykset:

  • La 17.8.2024 klo 21.00, Nelonen

Lue myös: Muistatko 007-elokuvan kauniin Izabella Scorupcon, 53? Tältä ikinuori tähti näyttää nyt – Episodi.fi

YouTube video
Lähde: IMDb