Illalla tv:ssä: Romanttinen komedia kertoo ensimmäisestä avioliittovuodesta – ohjaaja oli huolestunut mies- ja naistähden väleistä

IMDb-arvosana on 5,7.

28.10.2024 07:00

Tänään nähdään televisiosta elokuva Vuoden se kestää (2013).

Nat ja Josh viettävät unelmiensa häät vain seitsemän kuukauden tutustumisen jälkeen, ja harva uskoo suhteen kestävän. Kysymys kuuluu, uskovatko edes he itse liittoonsa, kun ensimmäinen hääpäivä on tulossa?

Episodin arvostelussa elokuva sai kaksi tähteä:

Vuoden se kestää on käsikirjoittaja Dan Mazerin (BoratBrüno) ensimmäinen elokuvaohjaus. Dialogi kukkii Mazerille tyypillistä epäkorrektia ja yliampuvaa huumoria, mutta se mikä toimii Sacha Baron Cohenin tulkitsemana ontuu nyt pahasti.

Romanttisia toiveita ilkkuvat kyyniset heitot jäävät tuntuvinta terää vaille. Raikkaan anarkistiseksi ajateltu alapäähuumori on vain rasvaista. Tosin miehen alapään yllättävä vilauttaminen naurattaa todella, lapsekasta tai ei. Ainakaan elokuvaa ei voi luulla Hollywood-tuotannoksi.”

Ohjaaja Dan Mazerillla oli erikoinen huoli kuvausten aikana. Rose Byrne ja Rafe Spall nimittäin tulivat todella hyvin toimeen keskenään. Elokuvassa heillä piti kuitenkin olla kylmät välit, joten ohjaaja pelkäsi roolisuoritusten kärsivän.

Elokuva on myös MTV Katsomo Plussassa. Alla traileri.

Tulevat lähetykset:

  • Ma 28.10.2024 klo 21.00, TV5
  • Su 3.11.2024 klo 18.50, Frii

Lue myös: Nyt suoratoistona: 80-luvun tyyliin panostava uunituore kauhukomedia – yleisö tykkää enemmän kuin kriitikot – Episodi.fi

YouTube video