Illalla tv:ssä: Vuoden 2008 hittikomedia – oli Suomessa vuoden kolmanneksi katsotuin elokuva

IMDb-arvosana on 5,7.

Julkaistu:

Illan tv-viihteestä voi poimia elokuvan Sex and the City – Sinkkuelämää (2008).

Tarina jatkuu ikonisen nelikon matkassa New Yorkin vilinässä. Elokuva saavutti valtavan suosion ja nousi vuoden 2008 kolmanneksi katsotuimmaksi elokuvaksi Suomessa. Se keräsi myös kansainvälisesti huomattavan yleisön, vaikka kriitikoiden mielipiteet jakautuivat.

Ohjaus Michael Patrick King. Pääosissa Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Kristin Davis ja Cynthia Nixon.

Lue myös: Nyt ilmaiskatselussa: Tukat pystyyn ja jalat liikkeelle – nämä kasaritytöt tahtoo bailata!

Episodin arvostelussa tuumittiin seuraavasti:

”Elokuvan on ohjannut ja käsikirjoittanut myös televisiosarjan tekoon tiiviisti osallistunut Michael Patrick King. Pitkän elokuvan muoto näyttää olleen puolen tunnin jaksoihin tottuneelle kirjoittajalle liikaa. Sex and the City – Sinkkuelämää alkaa kyllä napakasti, mutta elokuvan viimeiset kaksi tuntia etenevät yhtä vaivatta ja sulokkaasti kuin korkokenkiin pakotettu humalainen teinipoika.

Ikävä kyllä elokuvan suurin ongelma ei ole se, että siitä uupuu sekä sujuvuutta että sarjalle tyypillistä suloisenkatkeraa keveyttä. Vastenmielisintä elokuvassa on sen häpeämätön, selittämätön pinnallisuus. Merkit, nimet ja näkyvyys merkitsevät Manhattanilla enemmän kuin koskaan.

Mutta samalla kun elokuva hihkuu, hälisee ja näyttää upealta, on neljänkymmenen paremmalle puolelle ehtineissä naishahmoissa uudenlaista vakavuutta ja surumielisyyttä. He näyttävät viimein sisäistäneen ajatuksen, että valinnan mahdollisuudet hupenevat samaa tahtia kuin vuosia kertyy. On eri asia antaa sydämensä murtua keski-iässä kuin kaksikymmenkesäisenä.”

Kerrottakoon, että Carriella on sama kännykkä kuin Sinkkuelämää-sarjassa. Näin tekijät halusivat näyttää, kuinka paljon aikaa on jo kulunut. He lisäsivät siihen teippiä, jotta se näyttäisi entistä kuluneemmalta.

Rotten Tomatoesin kriitikkomittari on luvussa 50 ja yleisömittari luvussa 77. Elokuva on myös Prime Videossa ja HBO Maxissa. Alla traileri.

Tulevat lähetykset:

  • Su 23.11.2025 klo 18.05, Frii

Lue myös: Sarah Jessica Parkerin tähdittämän kulttielokuvan jatko-osa etenee! – ”Käsikirjoitus on loistava”

Lue myös: Sarah Jessica Parker, Ben Stiller, Marvel-ohjaaja ja monet muut muistelivat menehtynyttä Diane Keatonia

Lue myös: Hyvästit ikonisille Manhattanin naisille – Sinkkuelämää-jatkosarja päättyy yllättäen kolmanteen kauteensa

YouTube video

Lähde: IMDb