Vuonna 2019 ilmestyi John Travoltan tähdittämä psykologinen trilleri The Fanatic.
Leffa kertoo autismin kirjolla olevasta Moosesta, joka kehittää väkivaltaisen pakkomielteen suosikkinäyttelijäänsä.
Limp Bizkit -yhtyeen laulajana paremmin tunnetun Fred Durstin ohjaamaa ja käsikirjoittamaa elokuvaa pidetään yhtenä Travoltan huonoimmista. Kriitikot nuijivat sen lyttyyn ja elokuva tienasi Yhdysvaltojen avausviikonloppunaan vain 3 153 dollaria.
Travoltasta homma ei jää kiinni, sillä hän tekee voitavansa. Sekavuus ja Durstin omituiset taiteelliset ratkaisut antavat elokuvalle kuitenkin tahattoman koomisiakin sävyjä. Leffaa voi katsoa myös ”se on niin huono, että se on jo hyvä” -hengessä.
Lue myös: John Travolta haluaisi Oscarin Limp Bizkit -äijän elokuvasta – pisti mainoskampanjan pystyyn
Monet pitävät Travoltan pakkomielteistä sekoilua parhaana asiana koko elokuvassa. Hahmo ei ole kuitenkaan täysin ongelmaton.
”Väkivaltaisen ja vaarallisen hahmon toiminta elokuvassa voi loukata autismin kirjolla olevia ihmisiä. Suurin osa heistä ei ole tällaisia”, Slashfilmin Danielle Ryan kirjoittaa.
VIeläkin monimutkaisemman kokonaisuudesta tekee se, että Travoltan poika omasi autismidiagnoosin ja kuoli sairauskohtaukseen vain 16-vuotiaana.
Jotkut ovat tehneetkin tulkinnan, jonka mukaan Travolta kunnioitti roolihahmollaan poikansa muistoa.
The Fanatic -elokuvan IMDb-arvosana on 4.1/10 ja RT:n kriitikkoarvosana 15 %.
Lähde: The Slashfilm