Scarlett Johanssonin tähdittämä Jurassic World Rebirth tuotti ensi-iltapäivänään 25,3 miljoonaa dollaria Yhdysvalloissa. Kahden päivän tulos oli n. 55,8 miljoonaa.
Komeat numerot, mutta Jurassic Park -elokuvasarjan historiassa vain kohtalaiset.
Jurassic World (2015) tuotti ensimmäisenä viikonloppunaan Yhdysvalloissa 208,8 miljoonaa ja Jurassic World: Fallen Kingdom (2018) 148 miljoonaa dollaria.
Ensin mainittu on elokuvasarjan tuottoisin elokuva (1,67 miljardia) ja jälkimmäinen toisiksi tuottoisin (1,31 miljardia) globaalisti.
Jurassic World Rebirthin tulisi tuottaa – arvioista riippuen – n. 650-700 miljoonaa dollaria, jotta se pääsisi omilleen. Elokuvan budjetiksi on arvioitu n. 180-225 miljoonaa dollaria.
Lue myös: Jurassic World Rebirthin budjetti paljastui – se on yllättävän kohtuullinen
Steven Spielbergin ohjaama Jurassic Park (1993) oli leffasarjan edullisin. Elokuva maksoi ”vain” 63 miljoonaa dollaria ja tuotti jättimäiset 1,058 miljardia dollaria.
Aivan tällaiseen tulokseen Jurassic World Rebirth ei tule pääsemään, mutta sen arvioidaan pääsevän lähes varmasti omilleen.
Elokuva saapui Suomen ensi-iltaan 2.7.