Netflixin valikoimassa on nyt poliittinen jännityselokuva Tulkki (The Interpreter, 2005).
Yhdistyneiden kansakuntien tulkki Silvia Broome kuulee myöhään illalla YK:n käytävällä kaksi miestä puhuvan salakielellä, ja hän ymmärtää kuulleensa murhasuunnitelman afrikkalaista presidenttiä vastaan. Silvia ilmoittaa asiasta viranomaisille, mutta Salaisen palvelun agentti Tobin Keller ei ole varma asiasta. Mitä enemmän Keller kaivaa asioita, sitä monimutkaisemmaksi kokonaiskuva menee.
Ohjaajana Sydney Pollack, ja elokuva oli hänen viimeisensä ennen hänen kuolemaansa vuonna 2008. Näyttelijöinä Nicole Kidman, Sean Penn ja Catherine Keener. Kidman on myöhemmin sanonut, että eteläafrikkalainen aksentti oli hänen uransa haastavin.
Elokuva on siinä mielessä historiallinen, että se oli ensimmäinen koskaan YK:n päämajan sisällä kuvattu elokuva. Pollack pyysi lupaa ensin turhaan, ja lopulta hän lähestyi pääsihteeri Kofi Annania henkilökohtaisesti, joka myönsi luvan.
Kuvaukset pidettiin viikonloppuisin, pyhäpäivinä tai öisin, jotta YK:n normaali työ ei häiriintyisi. YK:n suurlähettiläät toivoivat rooleja, mutta kaikkia diplomaatteja esittivät näyttelijät.
Zimbabwe kielsi elokuvan esittämisen väittäen sen olevan presidentti Robert Mugaben vastainen CIA:n masinoima propagandakampanja.
Elokuvan kriitikkopisteet Rotten Tomatoesissa ovat luvussa 57 ja yleisöpisteet luvussa 54. Kriitikoiden mukaan kyseessä on hiottu ja älykäs trilleri, jonka haittana ovat juonin epäuskottavuudet.
Lue myös: Nyt Kuumatkalle! Netflixiin lisättiin Artemis II -fiilistelyihin sopiva Hollywoodin avaruusseikkailu
Lähde: Rotten Tomatoes, Wikipedia, IMDb