Nyt Netflixissä: Suomen lähistöllä voi iskeä valtava maanjäristys – katastrofielokuva näyttää tuhon laajuuden

IMDb-arvosana on 6,2.

5.9.2025 04:30

Netflixin valikoimassa on nyt elokuva The Quake (2018). Se sijoittuu aikaan kolme vuotta The Wave (2015) -elokuvan tapahtumien jälkeen. Myös se lisättiin Netflixiin.

Elokuva pohjaa tarinansa Oslon alueen todelliseen maanjäristysuhkaan. Vuonna 1904 kaupunkia ravisutti 5,4 magnitudin järistys, jonka keskus oli suoraan kaupungin alla. Nykyäänkin alueella havaitaan pieniä jälkijäristyksiä. Geologit eivät ole yksimielisiä, mutta useat tutkimukset viittaavat siihen, että uusi suuri järistys voi olla mahdollinen – ajankohta on kuitenkin arvoitus.

Ohjaajana John Andreas Andersen. Näyttelijöinä Kristoffer Joner, Ane Dahl Torp, Jonas Hoff Oftebro, Edith Haagenrud-Sande sekä Kathrine Thorborg Johansen.

Episodi antoi elokuvalle arvostelussa neljä tähteä:

”Erittäin hyvä jatko-osa mutta myös erinomainen katastrofielokuva, joka tarjoaa koko rahan edestä juuri sitä mitä odottaakin.”

The Quake on myös HBO Maxissa, Prime Videossa, SkyShowtimessa ja Viaplayssa.

Elokuva sai kriitikoilta hyvän vastaanoton, ja Rotten Tomatoesin kriitikkomittari on luvussa 85. Metacriticissä sillä on 70 pistettä sadasta. Rotten Tomatoesin konsensusteksti kuuluu seuraavasti:

”Nautittavan älykäs toimintatrilleri The Quake tarjoaa runsaasti kynsien pureksintaa aiheuttavaa jännitystä, kuitenkaan uhraamatta hahmojen kehitystä tai järkeä.”

Alla traileri.

Lue myös: Nyt Netflixissä: Loistava draamakomedia – kärttyinen mies vastaan maailma

Lue myös: Nyt Netflixissä: Haukutussa elokuvassa tuhottiin peräti 100 pirssiä – on sittemmin kerännyt ympärilleen innokkaan fanijoukon

Lue myös: Nyt Netflixissä: Vauhdikas toimintaelokuva! Leffa syntyi mahtavan äijäkemian ansiosta

Lue myös: Nyt Netflixissä: Menestyselokuvien sarjan aloittanut vauhtileffa – ykkösosa lienee paras

YouTube video