Prime Videossa on tarjolla nyt elokuva The Fountain (2006), joka ei ole ihan helpoiten omaksuttavinta viihdettä. Se löytyy myös suoratoistopalveluista Disney Plus ja Rakuten TV.
Tarina seuraa lääkäri Tomia, joka etsii epätoivoisesti keinoa pelastaa kuolemansairas vaimonsa Isabelle. Matka vie hänet 1500-luvun Espanjaan konkistadorina, nykyaikaan tieteilijänä ja kaukaiseen tulevaisuuteen avaruudessa matkustavana miehenä. Kaikki on yhteydessä ikuiseen rakkauteen ja ihmisen kamppailuun kuolemaa vastaan.
Ohjaajana Darren Aronofsky. Näyttelijöinä Hugh Jackman, Rachel Weisz, Sean Patrick Thomas, Ellen Burstyn, Cliff Curtis ja Mark Margolis.
Tietokonegrafiikan sijaan Aronofsky päätti luoda elokuvan visuaaliset tehosteet mikrovalokuvaamalla pienillä petrimaljoilla tapahtuvia kemiallisista reaktioita. Hänen mielestään elokuva on näin ajattomampi.
The Fountainin kriitikkomittari Rotten Tomatoesissa on luvussa 52 ja yleisömittari luvussa 74. Monet pitävät elokuvaa aliarvostettuna helmenä, ja ainakin sen visuaalisuus ja musiikki ovat hieno kokemus. Alla traileri.
Lue myös: Nyt Netflixissä: Nainen joka voitti shakin miehet – lapsineron uskomaton tarina
Lue myös: Nyt Netflixissä: Komedia pilasi Eddie Murphyn Oscar-haaveet – suututti Hollywood-väen
Lähde: IMDb
