Nyt suoratoistossa: Housut pois! -ohjaajan tuore laatudraama miehestä ja pingviinistä perustuu tositapahtumiin – Mukana suomalainen sivuhahmo

Episodi antoi elokuvalle kolme tähteä.

Julkaistu:

Prime Videolla on nyt katsottavissa brittiläistä draamaa vuodelta 2024. Kyseessä on tositapahtumiin pohjautuva Minä ja pingviini, jonka pääroolissa nähdään Steve Coogan.

Elokuvan on ohjannut Peter Cattaneo ja muissa rooleissa nähdään muun muassa Oscar-ehdokas Jonathan Pryce. Ruotsalainen Björn Gustafsson näyttelee elokuvassa suomalaista Tapiota.

Episodi antoi elokuvalle kolme tähteä.

”Lopputuloksena on melko tyypillinen ihmisen ja eläimen kasvattavasta ’ystävyydestä’ kertova tarina, joka pitää tuttuudestaan huolimatta kiinnostusta yllä ja viihdyttää, vaikka ei kovin paljon sanokaan”, arvostelussa kirjoitetaan.

Lue myös: Poliitikko ei puhunut vanhalle toimittajaystävälleen enää koskaan – Ohjaajamestari tekee sarjan kuuluisasta tv-haastatteluista

Aiheeseen liittyviä elokuvia