Robert De Niro palkittiin Cannesin elokuvajuhlilla tiistai-iltana kunniapalmu-palkinnolla. Kiitospuheessaan hän arvosteli tuttuun tapaan presidentti Donald Trumpia.
”Amerikan sivistymätön presidentti on nimittänyt itsensä yhden maan merkittävimmän kulttuurilaitoksen [Kennedy Center] johtoon”.
”Hän on leikannut taiteen, humanististen tieteiden ja koulutuksen rahoitusta. Sen jälkeen hän ilmoitti asettavansa 100 prosentin tullit Yhdysvaltojen ulkopuolella tehdyille elokuville”.
”Luovuudelle ei voi laittaa hintalappua, mutta ilmeisesti sille voi laittaa tullin. Tämä on mahdotonta hyväksyä. Kaikki nämä hyökkäykset ovat”.
”Eikä tämä ole vain amerikkalainen-, vaan globaali ongelma”, De Niro puhisi.
De Niro on johdonmukaisesti arvostellut Trumpia, muun muassa Megalopolis-elokuvan ensi-illassa ennen 2024-vaaleja. Joulukuussa 2023 hän sanoi Trumpista eroon pääsemisen olevan hänelle ”prioriteetti”.
Lähde: Rolling Stone
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.