Steve Coogan sovitteli oikeusjutun – Aito henkilö kuvattiin elokuvassa naisvihamielisenä ja halveksuttavana

Näissä pitää olla tarkkana.

Julkaistu:

Variety uutisoi, että näyttelijä Steve Coogan on sopinut oikeusjutun, joka liittyy hänen tuottamaansa ja tähdittämäänsä, Stephen Frearsin ohjaamaan The Lost King -elokuvaan.

Yliopiston työntekijä haastoi tuotantoyhtiön oikeuteen ”merkittävistä vahingoista”, jotka elokuva sai hänelle aikaan.

The Lost King kertoo tapauksesta vuodelta 2012, kun kuningas Rikhard III:n jäänteet löytyivät Leicesteristä. Elokuvassa Leicesterin yliopiston Richard Taylorista maalattiin ”pahis”. Häntä näytteli Lee Ingleby.

Taylorin mukaan hahmo esitettiin elokuvassa halveksivana, holhoavana ja naisvihamielisenä pääosassa nähtävän Sally Hawkinsin hahmolle.

Cooganin tuotantoyhtiö maksaa Taylorille vahingoista. Elokuvan alkuun lisätään myös huomioteksti, jossa kerrotaan, että Taylorin hahmo on fiktiivinen, eikä esitä oikean henkilön toimia samalla tavalla mitä todellisuudessa tapahtui.

Lue myös: Poliitikko ei puhunut vanhalle toimittajaystävälleen enää koskaan – Ohjaajamestari tekee sarjan kuuluisasta tv-haastatteluista

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja voit voittaa leffalippuja! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.

Aiheeseen liittyviä elokuvia