Suomen jalkapallopiireistä auki revitty ja maailman eri kolkkiin yltänyt sopupeliskandaali on päätymässä valkokankaille.
Deadline kertoo Chernin Entertainmentin ja 20th Century Foxin suunnittelevan elokuvaa sopupelejä, vilpillistä vedonlyöntiä ja järjestäytynyttä rikollisuutta sisältävistä tapahtumista, jotka tulivat konkreettisesti esille Suomessa ehdotonta vankeutta saaneen singaporelaisen Wilson Raj Perumalin kautta. Kuten Helsingin Sanomat jutussaan toteaa, Suomesta alkanut selvitys on paljastanut sopupelejä ympäri maailmaa.
Elokuvan pohjana pidetään Brett Forrestin ESPN Magazineen kirjoittamaa All The World Is Staged -artikkelia, jossa Perumal oli keskeinen henkilö. Elokuva tulee hyödyntämään myös jalkapallon kattojärjestö FIFA:n turvallisuusvastaava Chris Eatonin elämäntarinaa.
Elokuvakatsojan näkökulmasta tilanne on kutkuttava. Sekoitus Goal!:ia (2005) ja Vallan kääntöpuolta (2011)? Toimii.
Kuva Goal!:ista.
(Episodi/JS)
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.