Tänään tv:ssä: Kovaotteinen rikoselokuva vuodelta 1999 – Mel Gibson rajussa roolissa

Episodin tähdet ★★★

Julkaistu:

Tänään nähdään televisiossa vuonna 1999 valmistunut rikoselokuva Payback – Tilinteko.

Porterilla on huono päivä. Hän joutuu nimittäin ryöstökeikan aikana rikoskumppaninsa ja vaimonsa pettämäksi. Luodistakin tulee, mutta ei sentään tappavasti. Kaiken häsläyksen jälkeen hän haluaa vain ja ainoastaan ryöstöstä saadun osuutensa takaisin itselleen: 70 000 dollaria, tavalla tai toisella.

Mel Gibson nitistelee porukkaa kuin kärpäsiä vailla minkäänlaista empatiaa. Itse asiassa leffan alkuperäinen versio oli niin karu, että jopa tuottajat käskivät tehdä siitä pehmeämmän. Näin myös tapahtui. Elokuvasta on julkaistu blu-ray, jolta voi katsoa kumpaisenkin leikkauksen.

Jarruitta kulkeva leffa ei ihmishengestä piittaa, katsoi sitten kumpaa versiota tahansa. Ohjaajan lyhyempi versio on kuitenkin niin kylmä, ettei se todennäköisesti maita kuin kovimmille leffaharrastajille. Hyvä kuvaus jää elokuvan parhaaksi anniksi.

Lue myös: Mel Gibson palkkasi suomalaisnäyttelijän Jeesus-rooliin – nähdään The Passion of the Christ -jatko-osassa


Mel Gibsonin lisäksi elokuvan näyttelijäkaartiin kuuluvat muun muassa Gregg Henry, Maria Bello, Lucy Liu, James Coburn ja Kris Kristofferson. Payback oli käsikirjoittajana paremmin tunnetun Brian Helgelandin (L.A. Confidential) esikoisohjaus.

Payback – Tilinteko esitetään nyt MTV:n kanavilla kahteen otteeseen:

  • Su 9.11.2025 klo 22.45 · MTV Sub
  • La 15.11.2025 klo 21.00 · MTV Ava

Arvio: Tom Kajaslampi

Katso traileri alta:

YouTube video