Tänään nähdään televisiossa vuonna 2018 valmistunut Trial by Fire.
Traaginen ja kiistanalainen tarina perustuu tositapahtumiin. Elokuva kertoo yhdysvaltalaisesta Cameron Todd Willinghamista, joka sai kuolemantuomion kolmen lapsensa tappamisesta.
Willinghamin kolme pientä tytärtä kuoli tulipalossa Texasissa vuonna 1991, ja Willinghamia syytettiin tuhopoltosta. Myöhemmät tieteelliset todisteet ja asiantuntijalausunnot tukivat kuitenkin näkemystä, että kuolemaantuomittu oli itse asiassa syytön.
Elokuvan pääosissa näyttelevät Laura Dern, Jack O’Connell ja Emily Meade.
Ohjauksesta vastaa maineikas Hollywood-tekijä Edward Zwick, joka tunnetaan muun muassa elokuvista Intohimon tuulet (1994), Viimeinen samurai (2003) ja Blood Diamond (2006).
Elokuvan pohjana on David Grannin laaja lehtiartikkeli, joka julkaistiin The New Yorker -lehdessä. Grann tunnetaan myös kirjasta Killers of the Flower Moon, jonka pohjalta Martin Scorsese ohjasi samannimisen suurelokuvan.
Trial by Firen arviot olivat ristiriitaiset. Rotten Tomatoes -sivuston prosentti 62 on kohtalaisen hyvä. Tarinaa on pidetty kertomisen arvoisena ja koskettavana. Näyttelijätkin saivat kehuja, mutta elokuvan lähestymistapa oli joidenkin arvostelijoiden mielestä katsojaa manipuloiva.
Trial by Fire esitetään nyt televisiossa kaksi kertaa:
- Ke 30.10.2024 klo 23.10, TV5
- Ma 4.11.2024 klo 01.05, Frii
Katso traileri alta.
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.