Sylvester Stallonen tähdittämä Taistelija (First Blood) on ensimmäinen Rambo-elokuva ja täysiverinen klassikko.
Kaikki ei kuitenkaan mennyt alusta asti kuin juhannustanhut Pöytyällä.
Stallonen mukaan ensimmäinen leikkausversio oli noin kolmen tunnin mittainen. Pätkä sai karmean vastaanoton ja Stallone, sekä hänen agenttinsa pitivät sitä katastrofaalisena.
”Se oli niin huono, että voin aloin voimaan pahoin. Yritin ostaa elokuvan itselleni, jotta voisin tuhota negatiivit. Pelkäsin, että elokuva tuhoaa urani”, hän on kertonut.
Stallonen mukaan pääongelma oli se, että puhetta oli aivan liikaa. Rambo juttelee muun muassa pöllölle, jonka tämän jälkeen ampuu, saatesanoilla: ”ota tästä, sinä hiirenmussuttaja”.
Pelastaakseen elokuvan Stallone ehdotti vuorosanojensa rajua karsimista ja keston lyhentämistä 90 minuuttiin.
Lue myös: HS: Uuden Rambon ohjaava Sisu-Helander sai kannustusviestejä Schwarzeneggeriltä ja Stallonelta
Tämä todellakin tepsi. Kriitikot kehuivat leffaa lähes poikkeuksetta. Taistelija tuotti n. 125 miljoonaa dollaria vain 15 miljoonan budjetilla. Samalla käynnistyi elokuvasarja, joka on tuottanut tähän päivään mennessä jo yli 850 miljoonaa dollaria.
Erityistä kiitosta ensimmäinen Rambo sai yhteiskunnallisesta sanomastaan. Toisin kuin jatko-osat, Taistelija ei ole ensisijaisesti toiminta-, vaan draamaelokuva. Kyseessä on oodi kaltoin kohdelluille sotaveteraaneille.
Lähde: IMDb