Keanu Reeves puheli suosikkielokuvistaan Reddit AMA -keskustelussa vuoden 2023 keväällä.
Reevesiltä kysyttiin, mitkä kaksi elokuvaa hän ottaisi mukaan pitkälle lennolle. Valinnat olivat yllättäviä.
Toinen valinta oli Stanley Kubrickin Kellopeliappelsiini (1971) ja toinen Victor Flemingin ja George Cukorin ohjaama Ihmemaa Oz (1939).
Elokuvat ovat käytännössä lähes täydelliset toistensa vastakohdat. Kuin kaunotar ja hirviö.
Lue myös: Keanu Reeves maksaa kuukausittain siitä, että sosiaalista mediaa putsataan hänen puolestaan
Ihmemaa Oz on lapsiystävällinen, satujen maailmaan sijoittuva musikaalifantasia, jonka teemoissa korostuvat ystävyys, rohkeus ja toiveikkuus. Elokuva ei aiheuttanut aikanaan kohuja, mutta ei ollut myöskään kaupallinen menestys. Myöhemmin Ozin suosio räjähti erityisesti televisioesitysten myötä. Elokuvasta tuli yksi kaikkien aikojen rakastetuimmista ja tunnetuimmista klassikoista.
Kellopeliappelsiini on synkkä ja dystopinen yhteiskuntasatiiri, joka on täynnä väkivaltaa, sosiaalipoliittista pohdintaa ja provokaatiota. Tästä huolimatta elokuva menestyi hyvin teattereissa.
Teos herätti kuitenkin myös laajaa kritiikkiä ja monet kokivat sen väkivallan ylistyksenä. Elokuvalle asetettiin monissa maissa maissa korkeat ikärajat tai se kiellettiin kokonaan. Erityisen vahvan reaktion se aiheutti Isossa-Britanniassa. Kubrick ja hänen perheensä saivat elokuvan vuoksi tappouhkauksia, joten ohjaaja kielsi sen näyttämisen Briteissä 27 vuodeksi. Kielto peruttiin vasta Kubrickin kuoltua 1999.
Lue myös: Oliko tämä elokuvahistorian paras vuosi? Nämä klassikkoelokuvat julkaistiin vuonna 1971
Yhtäläisyyksiäkin elokuvissa on.
Kumpikin on oman aikakautensa klassikko, niin teknisesti kuin kulttuurillisestikin. Lisäksi molemmissa elokuvissa mennään – kummassakin omalla tavallaan – syvälle ihmisen mieleen.
Reevesin valinnat kertovat erityisesti siitä, että hänen elokuvamakunsa on lavea. Ja pitkällä lennolla vaihtelu totisesti virkistää!
Lähde: Express