Gary Oldman (Bram Stokerin Dracula, Yön ritari, Oppenheimer) paljasti, että hän hylkäsi Saksikäsi Edward (1992) -elokuvan pääroolin.
Oscar palkittu luonnenäyttelijä kuvaili Tim Burtonin klassikkoelokuvan olevan eräänlainen ”liukuovimomentti” hänen urallaan.
”Olin Burtonin listalla. Se oli pieni lista. Agenttinen mukaan minulla oli todella hyvät mahdollisuudet saada rooli”.
”He lähettivät käsikirjoituksen ja minä sanoin käytännössä: en ymmärrä tätä, ei ole minun juttuni. Se oli outo teksti, josta en saanut kiinni. Tarina ei tehnyt vaikutusta”.
”Tuolloin en tiennyt Burtonin tuotannosta juuri mitään. Jos olisin tiennyt, päätökseni olisi voinut olla toinen”, Oldman kertoi.
Päärooliin valittiin lopulta Johnny Depp.
Lue myös: “Järkytyin todella”: Lily-Rose Depp traumatisoitui isäpappa Johnny Deppin elokuvasta
Tuohon Oldmanin ura ei kuitenkaan tyssännyt. Läpimurto briteissä tuli Sid & Nancy -elokuvasya (1986) ja hänen kyvyilleen tuli pian käyttöä myös Hollywoodissa.
Läpimurto Amerikan puolella tapahtui 1990-luvun alussa, jolloin hän näytteli Lee Harvey Oswaldia Oliver Stonen elokuvassa JFK – Avoin tapaus (1991) ja Draculaa Francis Ford Coppolan Bram Stokerin Draculassa (1992).
2000-luvun aikana Oldman näytteli mm. neljässä Harry Potter -elokuvassa. ja löi hynttyyt yhteen Christopher Nolanin kanssa. Ensin Oldman näytteli Batman-elokuvien Jim Gordonia ja myöhemmin Oppenheimerin Harry S. Trumania.
Yhdessäkään Burton-elokuvassa Oldmania ei sen sijaan ole vielä nähty.
Lähde: People
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.