Antti J. Jokinen kuvaa parhaillaan Helsingissä käsikirjoittamaansa jengidraamaa Pahan kukat.
Elokuvaa kuvataan tiedotteessa katu-uskottavaksi elokuvaksi, joka kertoo lähiönuorista. Päärooleissa esiintyvät räppäri Juno, Viljami Nojonen, Diana Tenkorang, Eero Aho, Alma Pöysti, räppäri Mikael Gabriel, Krista Kosonen sekä Tommi Korpela.
Elokuvassa kuullaan muun muassa brittiläisen The Exploited -punk-bändin musiikkia. Tunnuskappaleen kirjoittaa Paleface.
– Tätä ajankohtaisempaa ja katu-uskottavampaa elokuvaa ei voi tämän päivän Suomesta tehdä. Tämä tarina on pakko kertoa nyt, koska Suomen nykytilanne vaatii niin, kertoo elokuvan tuottaja Markus Selin.
Antti Jokinen kertoo saaneensa idean tehdä aiheesta elokuva Göteborgin mellakoiden jälkeen 2012.
– Halusin tehdä jotain yhteiskunnallista, riipaisevaa ja kaunistelematonta. Pahan kukat on autenttinen tarina Suomesta 2015. Se ei ole poliittinen elokuva, eikä se ota kantaa puolesta tai vastaan nyky-yhteiskunnan toimintamalleihin. Tarkoitus on dokumentoida syrjäytymistä ja turhautumista draaman keinon. Aloitin koekuvaukset rooleihin helmikuussa ja kuvasin lopulta 490 nuorta. Rooleihin valitut ovat kaikki kokeneet lähiömaailman ja heidän taustansa peilaavat jollain tavalla myös hahmojen elämää. Ammattinäyttelijät ovat puolestaan ammattilaisia, joita olen arvostanut jo pitkään. Tärkeintä on kuitenkin se, että elokuvaohjaajana koin velvollisuudekseni juuri nyt esittää lähiön ja sen ihmiset vääristelemättä ja humaanisti. Mielestäni tällainen elokuva Suomesta on tehtävä nyt.
Elokuvaa kuvataan ilman Suomen Elokuvasäätiön tukea. Ensi-ilta on maaliskuussa 2016.
Kuva: Solar Films
(Episodi/JH)