Face/Off – kahdet kasvot (1997) -trillerin ohjannut John Woo ja toista pääosaa näytellyt Nicolas Cage tekevät yhteisen elokuvan lähes kolmen vuosikymmenen jälkeen.
Cage näyttelee tulevan Gambino-elokuvan pääosaa.
Sisilialainen Carlo Gambino hallitsi New Yorkin alamaailmaa yli 50 vuotta, aina kuolemaansa (1976) saakka.
Elokuvassa seurataan Pulitzer-palkittua toimittajaa Jimmy Breslinia. Hän tutki Gambinon kuoleman jälkeisiä tapahtumia, paljastaen millainen kuuluisa gangsteripomo oli ihmisenä.
Breslin paljasti samalla New Yorkin mafiaperheiden valtapelin, jossa laillisen liiketoiminta ja rikollisuus yhdistyivät vuosikymmenten ajan tehokkaaksi järjestelmäksi.
Elokuvan käsikirjoittajana toimivat George Gallo ja Oscar-palkittu Nick Vallelonga (Green book). Julkaisuaikataulu ei ole vielä tiedossa.
Face/Off on nähtävillä Disney Plussassa.
Lähde: Deadline
