PAN Visionin elokuvatoiminta siirtyy tänään sovitulla kaupalla Scanbox Entertainmentille.
– Kilpailu alallamme kiristyy jatkuvasti ja tämän kaupan myötä voimme PAN Visionin valikoiman lisäksi hyödyntää myös PAN Visionin osaamista ja kokemusta. Saavutamme myös merkittävää kilpailuetua ja vahvistamme asemaamme elokuva- ja kuvatallennemarkkinoilla, sanoo Mikael Modig, Scanbox Entertainmentin toimitusjohtaja.
Myös PAN Visionin toimitusjohtaja Per Almgren on hyvin tyytyväinen kauppaan:
-PAN Visionin elokuva- ja kuvatallennetoiminta on viime vuosina jatkuvasti vahvistanut markkina-asemaansa, mikä omalta osaltaan on mahdollistanut kaupan syntymisen. Kaiken aikaa kiihtyvä muutosvauhti alallamme pakottaa toimintamme selkeyttämiseen ja nyt PAN Vision voi keskittyä tietokonepeli ja IT-tarvike liiketoimintoihinsa, asiakkaidemme ja tavarantoimittajiemme eduksi.
Kaupan myötä Scanboxista tulee SF:n ja Nordisk Filmin jälkeen kolmanneksi suurin paikallinen toimija pohjoismaisilla elokuva- ja kuvatallennemarkkinoilla.
Kauppa koskee ainoastaan PAN Visionin elokuva- ja kuvatallennetoimintaa. Koska kyse on liiketoimintakaupasta, siirtyvät Pan Visionin elokuvatoiminnan työntekijät Scanboxin palvelukseen.
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.