Dyyni (2021) on kokenut renessanssin suoratoistoissa ja VOD-palveluissa.
Rebecca Fergusonin, Timothée Chalametin ja Oscar Isaacin tähdittämä scifi-elokuva on HBO Maxin top kympissä useissa maissa ja pärjää vahvasti myös niissä maissa, joissa HBO Max ei näy.
Denis Villeneuve käsikirjoitti ja ohjasi elokuvan yhdessä Jon Spaihtsin ja Eric Rothin kanssa. Jatko-osa ilmestyi kolme vuotta myöhemmin ja Dyynin Messias ilmestyy kuluvan vuoden joulukuussa.
Lue myös: Dyynin Messias -tähti paljasti: Kirjassa lähes olematon hahmo saa elokuvassa laajan roolin
Kolmososassa jatkavat Chalamet, Ferguson, Zendaya ja kakkososassa näytellyt Anya Taylor-Joy. Mukaan liittyvät mm. Robert Pattinson ja Jason Momoa, joka palaa Duncan Idahoksi. Kuolettavalta vaikuttaneesta kohtalostaan huolimatta.
Villeneuve on vahvistanut, että kolmas osa jää hänen viimeiseksi Dyyni-elokuvakseen.
Lähde: Collider