Sarah Michelle Gellar paljastaa miksi uusi Buffy-sarja peruttiin

Buffylle kävi katalat.

Julkaistu:

Arvatenkin Sarah Michelle Gellar ja Oscar-voittaja Chloé Zhao ovat pettyneitä, kun Hulu päätti perua uuden Buffy-sarjan, Buffy the Vampire Slayer: New Sunnydalen nähtyään sen pilottijakson.

On erikoista, että näin pitkään tekeillä ollut projekti perutaan – etenkin sellainen, jota fanit ovat himoinneet jo vuosikausien ajan.

Lue myös: Tästäkö syystä uusi Buffy-sarja peruttiin?

Lue myös: Ikäviä uutisia Buffy-sarjan faneille – Sarah Michelle Gellar asiasta henkilökohtaisesti

Gellar paljastaa nyt, että Hulun johto jätti projektin vetämisen eräälle pomolle, joka ”ei fanittanut alkuperäistä sarjaa, ja joka oikein kehui sillä, ettei ollut katsonut sitä kokonaan”.

Gellar oli People-lehden haastattelussa, jossa hän kertoi tarkemmin ajatuksistaan.

– Kukaan ei arvannut tämän tapahtuvan. Ei edes Searchlight [Picturesin] pomo, Gellar sanoi.

Searchlight tuotti Ready or Not 2: Here I Come -elokuvan, jota myös Gellar tähdittää.

– Minua on pyydetty palaamaan siitä saakka, kun Buffy päättyi. Sitten noitanainen Chloé, kertoi yhden tapaamisemme aikana, että hän on mukana. En todellakaan osannut edes unelmoida tällaisesta.

Sitten saapui puhelu. Se oli juuri ennen Ready or Not 2:n ensi-iltatapahtumaa.

– He soittivat meille juuri sinä perjantaina, jonka olisi pitänyt olla Chloén voittoisa ilta upean elokuvansa jälkeen ja minun maailmanensi-iltani jotain sellaista varten, jonka eteen olen tehnyt kovasti töitä. Se oli… Noh, se kertoo jostain.

– Tämä kertoo siitä vastamäestä, jota olemme joutuneet kiipeämään alusta asti, kun pomomme kirjaimellisesti ylpeili sillä, ettei ole katsonut sarjaa, Gellar tuhahtaa.

Huhujen mukaan Hulun pomot eivät pitäneet uuden sarjan pilottijaksosta, koska sarja tuntui ”liian nuorelta” ja ”liian pieneltä”. Toisen huhun mukaan Gellarin Buffyä ei oltaisi edes nähty ensimmäisessä jaksossa.