Tiesitkö tätä? Säveltäjälegenda Ennio Morricone sai kauhuelokuvan musiikista Razzie-ehdokkuuden – ja Oscar-palkinnon!

Jotkut teokset ovat kuin hyvä viini ja vaativat aikaa noustakseen voittajiksi.

Julkaistu:

Edesmennyt säveltäjälegenda Ennio Morricone saattoi myhäillä tyytyväisenä, kun hänen huonoimman alkuperäismusiikin Razzie-ehdokkuuden saanut sävellyksensä ansaitsi myös hänen ensimmäisen kilpailullisen Oscar-palkintonsa. Mutta miten näin pääsi käymään?

Vuonna 1982 Morricone sävelsi John Carpenterin The Thing -kauhuelokuvaan täyden orkesteri- ja syntetisaattorimusiikin. Carpenter päätyi käyttämään elokuvassa ainoastaan hyvin pientä osaa Morriconen syntikkasävellyksestä – jättäen tämän orkesterisoinnut täysin sivuun.

The Thing sai ilmestyessäään varsin tylyn vastaanoton sen ajan kriitikoilta, ja näin kävi myös Morriconen sävellykselle. Legenda sai työstään elämänsä ainoan Razzie-ehdokkuuden – siitä huolimatta, tai sen takia, ettei suurinta osaa hänen työstään edes kuultu koko elokuvassa.

Lue myös: Tiesitkö tätä? Samuel L. Jackson oli menettää roolinsa Pulp Fictionissa – yksi hampurilainen muutti kaiken

Tähän asiaan tuli korjaus, kun Quentin Tarantino vuonna 2015 pyysi Morriconea säveltämään alkuperäismusiiikin talviseen lännenelokuvaansa The Hateful Eight. Tarantinon aikataulu oli kuitenkin liian tiukka kiireiselle Morriconelle, joten tämä heitti ohjaajalle idean: mitä jos he käyttäisivät The Thingin hylättyä musiikkia Tarantinon klaustrofobisen hyytävässä elokuvassa?

Morricone ehti säveltää The Hateful Eightiin parinkymmenen minuutin edestä uutta musiikkia, mutta käyttämätön The Thing -orkesterimusiikki ottaa elokuvassa ison roolin. Ja loppu onkin elokuvahistoriaa, sillä kuten tiedämme, Morricone palkittiin The Hateful Eight -sävellyksestään parhaalla alkuperäismusiikin Oscar-palkinnolla.

Myös elämäntyöstään Oscarilla palkittu Ennio Morricone kuoli heinäkuussa 2020 91-vuotiaana.

Lähde: Den of Geek, Movie Web

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja voit voittaa leffalippuja! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.

Aiheeseen liittyviä elokuvia