Oscar-palkitun Schindlerin lista -elokuvan tienatessa yli 300 miljoonaa dollaria lippuluukuilla vuonna 1993, ei ohjaaja Steven Spielbergin taskuun jäänyt summasta senttiäkään.
Ennen henkisesti raskaan tuotannon alkua Spielberg kertoi Universal-studion pomolle Sid Sheinbergille, ettei voisi ottaa osaansa elokuvan tuotoista. Spielbergin mukaan kyseessä oli “verirahaa”, josta hän ei halunnut hyötyä.
Miljoonien tienaamisen sijaan Spielberg käytti elokuvan tuottoja perustaakseen holokaustin selviytyjien ja todistajien haastatteluja säilyttävän USC Shoah Foundationin. Säätiö on tallentanut yli 55 000 videotodistusta 44 kielellä, tehtävänään varmistaa, ettei selviytyjien ääniä koskaan unohdeta.
Steven Spielberg on sanonut, ettei ole Schindlerin listan jälkeen kokenut samanlaista ylpeyttä ja aitoa, merkityksellistä saavutuksen tunnetta.
Schindlerin lista huomioitiin seitsemällä Oscar-palkinnolla vuonna 1994.
Lähde: Slash Film