Guy Ritchien debyyttielokuva Puuta, heinää ja muutama vesiperä (Lock, Stock and Two Smoking Barrels) oli päätymässä Yhdysvaltain markkinoilla suoraan videolevitykseen, kunnes Tom Cruise puuttui peliin.
Mark Kermoden haastatteleman tuottaja Matthew Vaughnin mukaan elokuva sai pelkkiä hylsyjä amerikkalaisilta ostajilta. Vaughn oli jo luovuttamassa, kun hän keksi ottaa yhteyttä sijoittaja Trudie Styleriin – tämä kun sattui tuntemaan Cruisen.
Styler pyysi Cruisea osallistumaan levitysyhtiöiden ostajille tarkoitettuun näytökseen Sony Picturesin pikkuisessa esityshuoneessa. Kun Cruise asteli sisään huoneeseen, heräsi paikalla olleiden ostajien huomio.
Lue myös: Tiesitkö tätä? Tom Cruisen improvisoitu idea pelasti legendaarisen Mission: Impossible -kohtauksen
Näytöksen jälkeen Cruise nousi ylös ja ilmoitti Ritchien elokuvan olleen “paras elokuva, jonka olen nähnyt vuosiin. Olisitte hölmöjä, jos ette ostaisi sitä.”
Cruisen suositus käynnisti tarjouskilpailun, jonka päätteeksi Puuta, heinää ja muutama vesiperä sai teatterilevityksen Yhdysvalloissa. Vaughn on sanonut, että ilman Cruisea hänen uransa olisi saattanut loppua ennen kuin se ehti alkaakaan.
Cruise oli oikeassa: Ritchien elokuva oli ostajalleen enemmän kuin hyvä sijoitus. Alle 1,5 miljoonan dollarin budjetilla tehty toimintakomedia paukutteli maailmanlaajuisesti yli 28 miljoonan dollarin tienestit, polkaisten käyntiin niin ohjaaja Ritchien, Jason Stathamin kuin Vaughnin urat.
Lähde: Slash Film