Vain päiviä ennen kuin Rob Reinerin ohjaaman Stand By Me -elokuvan kuvausten oli määrä alkaa, kohtasi tuotantoa yllättävä kriisi: Columbia Pictures osti elokuvaa alun perin rahoittaneen studion Embassy Picturesin. Mutta miksi tämä synnytti kriisin?
Columbia Pictures oli tuohon aikaan virvoitusjuomajätti Coca-Colan tytäryhtiö. Yritysjohdon vaihduttua, Coca-Colan jehuja ei kiinnostanut tippaakaan rahoittaa kasvutarinaa, jonka pääosissa esiintyi lähinnä vähän tunnettuja lapsia – vieläpä elokuvassa ilman romanssia!
Koska bromance ei ilmeisesti kuulunut Cola-pomojen sanavarastoon, sai tuotanto sai kuulla, että elokuvan rahoitus oli lakkautettu ja projekti oli jäissä. Kuvausten oli määrä alkaa kahden päivän päästä, joten työryhmä sekä näyttelijät olivat jo kuvauspaikalla Oregonissa ja lavasteiden rakennus täydessä vauhdissa. Uutinen rahoituksen kaatumisesta viime tipassa järkytti kaikkia.
Elokuvan pelastus saapui televisiolegenda Norman Learin muodossa. Embassy Picturesin entinen omistaja ja Perhe on pahin tv-sarjan luoja Lear uskoi Reinerin visioon sekä elokuvan käsikirjoitukseen niin vankasti, että päätti sijoittaa koko 7,5 miljoonan dollarin budjetin omasta taskustaan.
Learin usko kannatti, sillä Stand By Me tienasi maailmanlaajuisesti yli 50 miljoonaa dollaria. Hilkulla kuitenkin oli, ettei tämä klassikon aseman ansainnut nuoruuden kuvaus koskaan nähnyt päivänvaloa.
Lähde: Variety