V/H/S-ohjaaja haluaa tehdä Jason Stathamista Marvel-sankarin – ”Jos jumalat eivät salli sitä niin…”

Statham palaa Adam Clayn rooliin tulevassa The Beekeeper 2 -elokuvassa.

Julkaistu:

Jason Statham palaa Adam Clayn rooliin tulevassa The Beekeeper 2 -elokuvassa.

Leffan ohjaa V/H/S -kauhuantologian elokuvia ohjannut Timo Tjahjanto. Hän kertoi fanittavansa Frank Castlea, eli The Punisheria ja näkee Stathamissa yhtäläisyyksiä Marvel-hahmon kanssa.  

“Jos elokuvajumalat eivät salli minun tekevän The Punisher -elokuvaa, teen Adam Claysta oman Punisherini”.

”Stathamissa on samanlaisia piirteitä. Hän on stoistinen ja hänellä on samankaltainen luonne. Pidän erityisesti siitä, että Clay käyttää väkivaltaa värikkäällä ja omaperäisellä tavalla. Hän on suorastaan kekseliäs”, ohjaaja kertoi.

Lue myös: “Toivottavasti elokuvan pääpahis on Nalle Puh” – Jason Stathamin toimintatrilleri Suomi-Netflixin ykköseksi

Lue myös: Nyt Netflixissä: Jason Statham -parhautta – umpihölmö leffa viihdyttää uskomattoman hyvin!

Toiminta/salaliittotrilleri The Beekeeper (2024) oli kaupallinen menestys. Noin 40 miljoonan dollarin budjetilla tehty elokuva keräsi globaalisti teattereissa n. 163 miljoonaa dollaria. Yhdysvalloissa se tuotti avausviikonlopun aikana komeat 16,6 miljoonaa dollaria ja pysyi kahdeksan viikkoa Top 10 -listalla.

Tjahjanto lupaa, että The Beekeeper 2 -elokuvassa nähdään vielä ykkösosaakin ärjymmät pahikset. Ensimmäisen elokuvan ohjaaja David Ayer toimii tällä kertaa tuottajana.

Leffa kuvataan todennäköisesti syksyllä 2025. Julkaistua voidaan odotella loppuvuodesta 2026 tai alkuvuodesta 2027.

Lähde: Screen Rant

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja voit voittaa leffalippuja! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.

Aiheeseen liittyviä elokuvia