Reuters uutisoi elokuvalegenda Clint Eastwoodin, 95, haastattelusta. Haastattelussa Eastwood vakuutti, että on edelleen hyvässä fyysisessä kunnossa ja toivoo, ettei kenenkään tarvitsisi huolehtia hänestä ”vielä pitkään aikaan”.
Haastattelussa Eastwood oli sanonut, että hän suunnittelee vielä työnteon jatkamista. Samalla hän ilmaisi ärtymyksensä nykyiseen Hollywoodin toimintamalliin.
”Kaipaan vanhoja hyviä aikoja, jolloin käsikirjoittajat kirjoittivat Casablancan kaltaisia elokuvia pienissä bungaloweissa studion käytävillä. Silloin kaikilla oli uusia ideoita”, Eastwood sanoo.
”Elämme uudelleenfilmatisointien ja franchise-elokuvien aikaa. Olen kuvannut jatko-osia kolmesti, mutta en ole ollut pitkään aikaan kiinnostunut sellaisesta. Filosofiani onkin, että tehkää jotain uutta tai pysykää kotona.”
Legenda kertoo, että energiaa riittää vielä, 95-vuotiaanakin.
”Ei ole syytä, miksei ihminen voisi parantua ikääntyessään. Minulla on myös paljon enemmän kokemusta tänä päivänä. Toki, on ohjaajia, jotka menevät otteensa tietyssä iässä, mutta en ole yksi heistä.”