Secrets of Playboy on kymmenosainen amerikkalaisen A&E-kanavan tuottama dokumenttisarja, joka paljastaa Playboy-moguli Hugh Hefnerin pimeät puolet. Suomessa kohusarja käynnistyy 21. helmikuuta mtv-palvelussa.
Dokumentti on kohahduttanut maailmalla. Hefnerin entinen tyttöystävä Sondra Theodore kertoi sarjassa, kuinka hän oli yllättänyt Hefnerin harrastamassa seksiä heidän koiransa kanssa, kuten uutisoimme muutama päivä sitten.
Hefneriä syytetään myös suoranaisista hyväksikäytöistä ja raiskauksista.
Edesmenneen Hefnerin kaveri Jonathan Baker kertoo toisenlaisia tarinoita Playboy-mogulista.
– Vain harva ihminen sanoi, ettei aio palata kartanoon. Päinvastoin. Ihmiset halusivat palata sinne. Se oli utopistinen maailma, jossa pystyi olemaan oma itsensä. Joskus oli elokuvailta, toisinaan peli-ilta. Mielestäni naiset saapuivat aina ensimmäisenä kartanolle. Luulin dokumentin kertovan kummankin puolen kokonaisuudesta, kun lupauduin siihen. Nyt en ole kuullut kuin toisen puolen tarinoita, Baker kertoo.
– En pysty puhumaan vanhoista ajoista, ja oliko silloin jotkut asiat hyväksytympiä kuin myöhemmin. Mielestäni se oli mukava ja todella hauska ympäristö. Se oli Hugh Hefnerin leikkikenttä, ja kaikki halusivat olla osa sitä. Ei kukaan ollut siellä vastoin heidän tahtoaan. En nähnyt, että ketään olisi manipuloitu. Sinut kutsuttiin kartanoon joko leikkimään, työskentelemään tai seurustelemaan. Olit harhainen, mikäli saavuit taloon ja luulit sen olevan jotenkin seksuaalisesti latautunut paikka.
Myös Hefnerin poika Cooper on puolustanut isäänsä:
– Kaikki eivät hyväksy sitä, miten isäni eli, mutta hän ei ollut valehtelija. Hän oli rehellinen ihminen. Hän oli antelias ja välitti syvästi ihmisistä. Nämä ovat katuvien ihmisten tarinoita, jotka ovat muuttuneet koston välineeksi.
Myös sadat Playboy-puput, Playmatet, entiset tyttöystävät ja työntekijät ovat kirjoittaneet avoimen kirjeen, jossa Hefneriä puolustetaan.
Lähde: Fox News
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.