Tänään tv:ssä: Lisää törkyhuumorin ilotulitusta – Vuoden 2015 komedia ei todellakaan sovi kaikille

IMDb-arvosana 6,3.

24.3.2022 08:28

Family Guy -sarjasta tutun Seth MacFarlanen esikoisohjaus Ted (2012) oli eloisa, rivon huumorin ilotulitus, jossa tekijätiimi onnistui yhdistämään kasvudraaman härskin äijähuumorin kanssa.

Eläväksi muuttunut lelunalle Ted (äänenä MacFarlane itse) laukoi rivouksia ja poltteli pilveä siihen malliin, että kulttistatus oli pian saavutettu. Vuonna 2015 valmistunut jatko-osa Ted 2 ei kuitenkaan yllä ykkösosan tasolle.

Elokuvan alussa Tedin avioliitto ja perhehaaveet überblondi Tami-Lynnin (Jessica Barth) kanssa kaatuvat lakiin, joka mieltää pörröisen antisankarin esineeksi henkilön sijasta. Rääväsuu ryhtyykin oitis oikeustaisteluun henkilöstatuksen voittaakseen.

Apujoukkoina hääräilevät nallen bestis Johnny (Mark Wahlberg) ja hauskasti nimetty asianajaja Samantha L. Jackson (Amanda Seyfried), mutta onnistuuko kolmikko tavoitteessaan, kun vastassa on psykopaatti Donny (Giovanni Ribisi), joka ykkösosan tavoin haluaa anastaa Ted-nallen itselleen?

Pilvi palaa samalla, kun nalle ja aikamies hölmöilevät ja julkkikset vilistävät cameo-rooleissaan, mutta jokin elokuvassa ei oikein toimi. Se yhdistelee genrejä musikaalimaailmasta oikeussalidraamaan ja lainaa huumoria klassikkoelokuvista Breakfast Clubista Jurassic Parkiin.

Elokuvan sisimmässä pyristelevä, äijähuumorille perustuva kaverikomedia ei pääse oikeuksiinsa kaiken muun seassa.

Huumori onkin parhaimmillaan silloin, kun se ammentaa nimenomaan Tedin ja Johnnyn ystävyydestä. Kaverukset pelleilevät spermapankissa, heittelevät omenia rehtien lenkkeilijöiden niskaan ja huutelevat törkeyksiä improklubilla, ja silloin katsojien nauruhermoja koetellaan kiitettävästi.

On sanomattakin selvää, että elokuvan huumori jakaa yleisöä. Sitä revitään terrorismista, homoista, seksistä ja ennen kaikkea huumeista, eikä hauskuus taatusti välity kaikille katsojille.

Ted 2 kärsiikin tyypillisestä jatko-osasyndroomasta: se ei yksinkertaisesti ole yhtä hyvä kuin edeltäjänsä. Elokuva onnistuu kuitenkin loppujen lopuksi kääntämään tahmaisen tarinansa tyydyttäväksi, joskin epätasaiseksi viihdepaketiksi.

Ted 2 esitetään nyt Kutosella kahteen otteeseen:

  • To 24.03.2022 klo 21.00,
  • Su 27.03.2022 klo 23.20

Katso traileri alta.

YouTube video

Arvio: Melinda Sulkama

Aiheeseen liittyviä elokuvia