Tänään tv:ssä: Paras toimintaelokuva, mitä Suomessa on koskaan tehty – Ja pian tulee tätä herkkua lisää

Episodin tähdet ★★★★★

Julkaistu:

Tänään nähdään televisiossa Jalmari Helanderin ohjaama Sisu vuodelta 2023. Elokuvan jatko-osa on lokakuun lopulla tulossa teattereihin, joten nyt on hyvä hetki katsoa ensimmäinen osa.

Jorma Tommila esittää rosoista kullankaivajaa nimeltä Aatami. Lapin sodan äänet jylisevät ympärillä, mutta Aatami keskittyy kullan etsimiseen. Vain pieniä kultahippuja tarttuu ensin Aatamin vaskooliin, mutta sitten hän iskee kultasuoneen. Aatami lähtee ratsain kuljettamaan aarrettaan turvaan, mutta vastaan tulee natsien tuhopartio.

Jo ensimmäiset kohtaukset kertovat, että nyt on luvassa jotain täysin erityistä: Panu Riikosen äänimaailma, Kjell Lagerroosin kuvaus sekä Juri Sepän ja Tuomas Wäinölän musiikki tukevat tarinaa nautinnollisesti.

Alkuasetelmasta lähtee liikkeelle verinen ja väkivaltainen takaa-ajo halki Lapin erämaan. Sinnikäs Aatami ei luovuta, oli vastassa sitten panssarivaunu, miinakenttä tai pommikone. Sisu tuo mieleen Sergio Leonen spagettiwesternit, Korkeajännitys-sarjakuvat, Indiana Jones -seikkailut, Rambo-elokuvat ja Quentin Tarantinon Kunniattomat paskiaiset. Kaikki nämä ja monet muut ainekset Helander on heittänyt tehosekoittimeen ja suodattanut omintakeisen näkemyksensä kautta. Lopputuloksena on paras toimintaelokuva, mitä Suomessa on koskaan tehty.

Lue myös: Suurempi, pahempi, verisempi! – Katso Sisu 2:n traileri

Lue myös: ”Tämä on prikulleen sitä, mitä haaveilin” – Jalmari Helander teki Lappiin sijoittuvan sotaelokuvan, jota ylistetään maailmalla

Lue myös: ”Kauhulla odotan, mitä tapahtuu”: Sisu-toimintaelokuvan tähti ei halaja Hollywoodiin

Jorma Tommila on mukana lähes jokaisessa kohtauksessa, ja hänestä on tullut Helanderille jotain samaa kuin Clint Eastwood oli Sergio Leonelle. Aatami on tosin vielä Eastwoodin nimetöntä revolverisankariakin vaiteliaampi. Hän avaa suunsa vasta elokuvan viimeisillä minuuteilla.

Norjalaisella Headhunters-jännärillä läpimurron tehnyt Aksel Hennie on loistava natsipahis, jolle brittinäyttelijä Jack Doolan antaa särmikästä taustatukea. Big Gamen pikkupoikaOnni Tommila on kasvanut aikuiseksi ja saanut roolin nuorena vielä turmeltumattomana natsisotilaana. Mimosa Willamo esittämä Aino johtaa uhmakkaasti natsien nappaamaa naisvankien joukkoa.

Sisu osoittautui kansainväliseksi menestykseksi, jolle Sony-elokuvastudio halusi jatkoa. Sitä on luvassa 22. lokakuuta Suomen elokuvateattereissa. Tänään on siis hyvä hetki katsoa ykkönen pienestä ruudusta.

Sisu esitetään nyt televisiossa kaksi kertaa:

  • Ma 6.10.2025 klo 21.00 · Nelonen
  • La 11.10.2025 klo 21.00 · Nelonen

Elokuva löytyy myös Prime Videosta. Katso traileri alta.

YouTube video

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja voit voittaa leffalippuja! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.